Βίντεο

Γιουβέντους – Ίντερ 0-0: Λευκή ισοπαλία και πρόκριση στον τελικό για τους μπιανκονέρι (+video)

Η Γιουβέντους ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Ίντερ και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη της με 2-1 στο Μιλάνο εξασφάλισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Ισόπαλη 0-0 έληξε η ρεβάνς του ημιτελικού του Coppa Italia ανάμεσα στην Γιουβέντους και την Ίντερ. Σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη των μπιανκονέρι στο πρώτο ματς με 2-1, η ομάδα του Πίρλο ήταν εκείνη που πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης για 20η φορά στην ιστορία της.

Έτσι, η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει μία εκ των Νάπολι ή Αταλάντα (0-0 η πρώτη αναμέτρηση) με στόχο να κατακτήσει το 14ο Κύπελλο της στις 19 Μαΐου.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε μεγάλη στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Η Γιουβέντους από την αρχή πήρε την κατοχή της μπάλας θέλοντας να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό.

Ωστόσο, όσο κυλούσαν τα λεπτά οι νερατζούρι ανέβαιναν μέσα στο γήπεδο και θέλησαν να απειλήσουν. Στο 22′ ο Χακίμι έκανε ένα σουτ με τον Ντεμιράλ να βάζει το πόδι του, ενώ στο 28′ ο Λουκάκου ακούμπησε την μπάλα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν, αλλά δεν κατάφερε να της δώσει κατεύθυνση στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα τη δική του στιγμή μέσα στην περιοχή είχε ο Μαρτίνες.

Μετά το 30ο λεπτό, η Γιουβέντους πήρε εκ νέου την κατοχή και στο 42′ έχασε καλή στιγμή με τον Ρονάλντο, σουτ του οποίου απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς.

Η Ίντερ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας ψηλά και ψάχνοντας το γκολ. Στο 52ο λεπτό ο Χακίμι έκανε ένα σουτ από τα δεξιά της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπουφόν.

Η Γιουβέντους έπαιζε κυρίως στην κόντρα-επίθεση. Στο 58ο λεπτό οι μπιανκονέρι είχαν τη στιγμή τους όταν ο Ρονάλντο αστόχησε μέσα από την περιοχή από ευνοϊκή θέση. Στο 64′ ο Πορτογάλος σταρ έχασε νέα καλή στιγμή, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Χαντάνοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Στο 70ο λεπτό ο Ρονάλντο έδειξε πάλι τα “δόντιά” του. Με ωραία ατομική ενέργεια πάτησε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ξανά ο κίπερ των νερατζούρι είπε όχι αποκρούοντας.

Η Ίντερ όσο το τελευταίο σφύριγμα πλησίαζε έψαχνε να βρει μία λύση. Στο 81′ ο Χακίμι πραγματοποίησε ένα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι μπιανκονέρι διαχειρίζονταν το 0-0 και με το τελευταίο σφύριγμα πανηγύρισαν την πρόκριση.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Σάντρο, Ντεμιράλ, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Μπερναρντέσκι (63′ ΜακΚένι), Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Κουαδράδο (82′ Κιελίνι), Ρονάλντο, Κουλουσέβσκι (87′ Κίεζα)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φρέι, Μπαστόνι (66′ Κόλαροφ), Χακίμι, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Νταρμιάν (58′ Πέρισιτς), Έρικσεν (66′ Σένσι), Λουκάκου, Μαρτίνες