Γκάζωσε στο φινάλε και χαμογέλασε ξανά ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε και έκλεισε το σκορ με δύο αμφισβητούμενα πέναλτι, φτάνοντας στο ευρύ 4-1 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, που κατέρρευσε στο τελευταίο 25λεπτο, για να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Πάτησε… γκάζι στο φινάλε και χαμογέλασε ξανά ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άνοιξε και έκλεισε το σκορ με δύο αμφισβητούμενα πέναλτι, για να φτάσει στο ευρύ 4-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης που κατέρρευσε στο τελευταίο μισάωρο.

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ μετά από δύο σερί βαθμολογικές απώλειες και έφτασε τους 16 βαθμούς, παίρνοντας ψυχολογία ενόψει Κοπεγχάγης, με τον Απόλλωνα να μένει στους 5 βαθμούς.

Η αποχώρηση του Λισγάρα με τραυματισμό κόστισε στην Ελαφρά Ταξιαρχία, που είχε αμυντικά κενά μετά την αλλαγή του, αλλά φωνάζουν και για τα δύο πέναλτι που πήραν οι γηπεδούχοι. Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τους νικητές (Σβαμπ, Σβιντέρσκι, Μιχαηλίδης, Αουγκούστο), που εμφάνισαν ορισμένα αμυντικά ζητήματα όπως φάνηκε και στο γκολ των «κυανόλευκων» με τον Παμλίδη.

Εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό αντιμετωπίζει την άλλη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ, υποδέχεται την ΑΕΚ ο Απόλλων.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 κατέβασε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Στην εστία ο Πασχαλάκης, με τους Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Βιεϊρίνια στην τετράδα της άμυνας. Σβαμπ, Ελ Καντουρί και Αουγκούστο η τριπλέτα του άξονα, με τους Παμλίδη, Τσιλούλη να πλαισιώνουν τον Ιωαννίδη στην επίθεση.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Απόλλωνα ο Τζανλούκα Φέστα. Στο τέρμα ο Κότσαρης, με τους Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Ντομίνγκες και Τουτουαρίμα στην άμυνα. Κάστρο, Φατιόν τα δύο χαφ, με τους Τσιλούλη, Μαρτίνες, Παμλίδη στην μεσοεπιθετική τριπλέτα, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ιωαννίδη.

Προβάδισμα από τα αποδυτήρια πήρε ο ΠΑΟΚ, με τον Τέιλορ να πέφτει στην περιοχή και τον Κουτσιαύτη να δείχνει την άσπρη βούλα θεωρώντας πως τον είχε ανατρέψει ο Τουτουαρίμα, κάτι που δεν φαίνεται μέσω του ριπλέι και δείχνουν αμφότεροι να μπερδεύονται. Ο Σβαμπ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο 5ο λεπτό, με το ματς να ξεκινάει με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, για ακόμα μια φορά είδαν την αμυντική τους λειτουργία να είναι κακή και τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 14ο λεπτό με κεφαλιά του Παμλίδη, που ξεχάστηκε από τον Τέιλορ και πρόλαβε τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή, με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται απέναντι στον καλοστημένο Απόλλωνα, που συχνά-πυκνά έφευγε στην κόντρα αλλά οι επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου ήταν κακές. Μία καλή στιγμή με τον Αουγκούστο που έβγαλε ο Κότσαρης στο 25’ είχε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ, που δεν είχε καλή σύνδεση ανάμεσα στις γραμμές του και ήταν φλύαρος.

Με μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Κότσαρη να κάνει κακή έξοδο και τον Σβιντέρσκι να παίρνει την κεφαλιά αλλά ο οπισθοχωρημένος Ιωαννίδης έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, ενώ λίγο αργότερα ο Ελ Καντουρί σκόραρε από κοντά αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε μετά από εξέταση της φάσης στο VAR καθώς ο Μαροκινός ήταν εκτεθειμένος.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Απόλλων κλεινόταν ολοένα και περισσότερο στο καβούκι του και στάθηκε άτυχος όταν ο Κότσαρης σε έξοδό του βρήκε τον Λισγάρα, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στα πλευρά (και πήγε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο). Ο Ντεντάκης μπήκε στη θέση του και πέρασε σε θέση στόπερ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και χτύπησε δις σε ένα εξάλεπτο για να καθαρίσει το παιχνίδι. Αρχικά, στο 66’ ο Σβιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που του άφησε ο Ντεντάκης και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κότσαρη, για να έρθει στο 72’ ο Μιχαηλίδης, τον οποίο έχασε ο Φατιόν, και να εκτελέσει με κεφαλιά τον Κότσαρης για το 3-1.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τον ΠΑΟΚ που είχε κάνει τη δουλειά του, ο Λουτσέσκου άρχισε να ανοίγει το ροτέισον και το ματς πήγαινε σβηστά. Ο Απόλλων φώναξε για πέναλτι στο 1ο από τα 7 λεπτά των καθυστερήσεων σε χέρι του Αουγκούστο σε σέντρα του Σαχλί, με τον διαιτητή να θεωρεί προφανώς κοντινή την απόσταση και να δείχνει «παίζετε». Και δύο λεπτά αργότερα, ο Άκπομ έπεσε στην περιοχή, επιδιώκοντας την επαφή, με τον Μπαξεβανίδη να έχει «καρφώσει» το πόδι του στο χορτάρι και τον Άγγλο φορ να πέφτει μετά από επαφή με το… άλλο πόδι που δεν είχε απλώσει καν ο μπακ του Απόλλωνα. Άσπρη βούλα εκ νέου από τον Κουτσιαύτη, με τον Αουγκούστο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-1.

MVP: Ο Αουγκούστο έκανε καλό παιχνίδι, βοηθώντας ανασταλτικά και επιθετικά την ομάδα του για να φτάσει στη νίκη. Έκοβε και… έραβε στον άξονα, με τον Βραζιλιάνο να συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και να βρίσκει ρυθμό ενόψει Κοπεγχάγης.

Η σφυρίχτρα: O Αριστομένης Κουτσιαύτης δεν έκανε καλή διαιτησία. Δίνει πέναλτι σε φάση που ο Τέιλορ περισσότερο το κερδίζει παρά υπάρχει ανατροπή του Τουτουαρίμα για το 1-0 στο 3’, στο φινάλε δίνει άλλο ένα που δεν υπάρχει υπέρ του ΠΑΟΚ αφού δεν ανέτρεψε ο Μπαξεβανίδης τον Άκπομ για το 4-1. Λίγο νωρίτερα, ο Απόλλων φωνάζει για πέναλτι σε χέρι του Αουγκούστο σε σέντρα του Σαχλί, αλλά συνεχίζεται το ματς από τον διαιτητή. Γενικότερα και στον πειθαρχικό έλεγχο δεν τα έχει πάει καλά, για παράδειγμα σε δύο εξόφθαλμες φάσεις που είναι κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, δίνει άουτ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (73’ Ροντρίγκο), Σβαμπ (74’ Κούρτιτς), Καντουρί (77’ Μουργκ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (84’ Κωνσταντέλιας), Σφιντέρσκι (77’ Ακπομ).

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας (62’ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Μαρτίνες (62’ Ματέι), Τσιλούλης (85’ Σαχλί), Παμλίδης (77’ Φαν Λα Πάρα) , Ιωαννίδης (85’ Ντάουντα).