«Γκέλα» με Σλόβαν και πισωγύρισμα για ΠΑΟΚ (+video)

Κόλλησε στο 1-1 με την Σλόβαν Μπρατισλάβας ο ΠΑΟΚ, που έχασε έδαφος για την πρώτη θέση στον όμιλό του στο Europa Conference League.

Έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2/2 ο ΠΑΟΚ, που παρότι προηγήθηκε νωρίς απέναντι στην Σλόβαν Μπρατισλάβας, ισοφαρίστηκε άμεσα και τελικά έμεινε στο 1-1 με τους Σλοβάκους.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν έτσι στους τέσσερις βαθμούς, δύο λιγότερους από την Κοπεγχάγη και τρεις περισσότερους από την αντίπαλό του στην Τούμπα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 πορεύτηκε ο Ραζβάν Λουτσέσκου, που προέβη σε αλλαγές σε σχέση με το ματς με την ΑΕΚ. Ο Πασχαλάκης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με τους Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης και Σίντκλεϊ να απαρτίζουν την αμυντική γραμμή. Στον άξονα έπαιξαν οι Εσίτι-Σβαμπ, με τον μοναδικό προωθημένο να είναι ο Άκπομ και να έχει πίσω του τους Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο και Μιτρίτσα.

Από την άλλη, ο Βλάντιμιρ Βάις επέλεξε για δεύτερη μόλις φορά φέτος 4-4-2, με Τσόβαν στο τέρμα, Κάσια, Μποζίκοφ, Πάουσεκ και Μεντβέντεφ στην άμυνα, Κανκάβα, Ντε Καμπς Ντράζιτς και Γκριν και επιθετικό δίδυμο τους Χέντι-Ντα Σίλβα.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Λουτσέσκου, που είδε μόλις στο 9ο λεπτό τον Άκπομ να ανοίγει το σκορ με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Τέιλορ από τα δεξιά.

Δυστυχώς όμως, η συνέχεια ήταν η χειρότερη δυνατή. Στο 15’, ο Χέντι ισοφάρισε και παρότι ο Πασχαλάκης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Γκριν, που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν νέο προβάδισμα άμεσα και είδαν τον Σβαμπ να σουτάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση στο 16’.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τους Σλοβάκους να έχουν μία τεράστια ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Ντράζιτς… χόρεψε τον αντίπαλό του και μπήκε στην περιοχή, με τον Πασχαλάκη να τον νικά στο τετ α τετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος όμως δυσκολευόταν να δημιουργήσει, με τη μοναδική ευκαιρία στα πρώτα λεπτά να είναι το κάκιστο σουτ του Σίντκλεϊ στο 47′.

Στο 73ο λεπτό, οι Κυπελλούχοι είδαν τον Μιτρίτσα να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά και να στέλνει την μπάλα άουτ με σέντρα-σουτ, ενώ οι Σλοβάκοι «απάντησαν» με χαμένο τετ α τετ του Μραζ στο 84′. Τίποτα δεν άλλαξε, με το 1-1 να μείνει ίδιο και απαράλλαχτο από το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

MVP: Ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση από τον Στέφαν Σβαμπ, που «κατάπιε» μπόλικα χιλιόμετρα και θα μπορούσε να έχει και μεγαλύτερη συμβολή αν σούταρε εύστοχα στη φάση μετά το 1-1.

Η… σφυρίχτρα: Ήσυχο ματς για τον Ζοάο Πέδρο Πινέιρο, που δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ (68’ Βιεϊρίνια), Εσίτι, Σβαμπ (68’ Κούρτιτς), Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο (59’ Μπίσεσβαρ), Μιτρίτσα (74’ Κωνσταντέλιας), Άκπομ (74’ Σφιντέρκι).

Στον πάγκο: Τσαούσης, Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Γιαξής, Ταλιχμανίδης, Κούτσιας, Τσιγγάρας.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Β. Βάις): Τσόβαν, Κάσια, Μποζίκοφ, Πάουσεκ, Μεντβέντεφ (82’ Αμπένα), Κανκάβα, Ντε Καμπς (33’ Άγκμπο), Ντράζιτς (70’ Ζνραλ), Χέντι, Γκριν (82’ Τσάβριτς), Ντα Σίλβα (70’ Μραζ).

Στον πάγκο: Λίτσι, Βόιτκο, Κρίζαν, Σούλα, Τρνόφσκι, Ράμπιου.

Διαιτητής: Πινέιρο
Βοηθοί: Κόστα, Ζεσούς
4ος: Κορέια