Γκλάντμπαχ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Κυριάρχησε και έκανε το πρώτο βήμα (+video)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Γκλάντμπαχ έχοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της φάσης των 16 του Champions League.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League έκανε η Μάντσεστερ Σίτι. Οι πολίτες επικράτησαν 2-0 της Γκλάντμπαχ στο Puskas Arena, όπου ήταν τυπικά η έδρα των Γερμανών. Χάρη στα γκολ των Μπερνάρντο Σίλβα (29′) και Γκαμπριέλ Ζεσούς (65′) η ομάδα του Γκουαρδιόλα έκανε το πρώτο βήμα ενόψει της ρεβάνς στις 16 Μαρτίου.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε από την αρχή του αγώνα με την διάθεση να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της και να καθορίσει τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα διατήρησε ένα χαμηλό τέμπο, χωρίς πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Οι Πολίτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με την Γκλάντμπαχ να ψάχνει τη λύση στην κόντρα επίθεση. Στο 29ο λεπτό έγινε το 0-1 από τους φιλοξενούμενους. Ο Κανσέλο έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Μπερνάρντο Σίλβα κινήθηκε στην περιοχή και με το κεφάλι σκόραρε.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου, αλλαγή στο παιχνίδι δεν υπήρχε. Η Σίτι συνέχιζε να κυριαρχεί με την Γκλάντμπαχ να αδυνατεί να βγάλει κάποια αντίδραση. Μάλιστα, στο τέλος του πρώτου μέρους οι Γερμανοί δεν είχαν καταγράψει ούτε μία τελική.

Από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Σίτι συνέχισε στο ίδιο τροπάριο. Είχε τον απόλυτο έλεγχο με χαμηλό τέμπο, ενώ κυκλοφορούσε με ηρεμία την μπάλα. Η Γκλάντμπαχ με την προσέγγιση του αγώνα που είχε επιλέξει ήταν ακίνδυνη.

Στο 54′ η Σίτι είχε ευκαιρία για το 0-2. Έπειτα από λάθος στην άμυνα των Γερμανών, ο Ζεσούς πάτησε στην περιοχή, αλλά κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Ελβέντι.

Η Γκλάντμπαχ στο 63′ κατέγραψε την πρώτη της τελική. Ο Πλέα προσπάθησε με το τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και έτσι απειλήθηκε για πρώτη φορά ο Έντερσον. Ωστόσο, η Σίτι κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Κανσέλο έβγαλε σέντρα, ο Μπερνάρντο Σίλβα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Βραζιλιάνος έβαλε το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού η Σίτι έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 78′ είχε και μία καλή στιγμή με τον Φόντεν, ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση, το οποίο κατέληξε άουτ, έπειτα από “σερβίρισμα” του Γκιουντογκάν στην περιοχή. Λίγο πριν από το φινάλε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, η Γκλάντμπαχ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βολφ να μην μπορεί να νικήσει τον Έντερσον.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Γκίντερ, Ζακάρια, Ελβέντι, Μπενσεμπαΐνι, Χόφμαν (87′ Βολφ), Κράμερ, Νόιχαους, Λάινερ (63′ Λαζάρο), Στιντλ (74′ Εμπολό), Πλεά (63′ Τουράμ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Ρόδρι, Φόντεν (80′ Τόρες), Στέρλινγκ (69′ Μαχρέζ), Ζεσούς (80′ Αγουέρο), Σίλβα.