Γλυκιά εκδίκηση για «πάντσερ», πάρτι για Ολλανδούς, στο 98′ (!) η Τουρκία, ψυχρολουσία Κύπρου… (+vids)

Η Γερμανία πήρε γλυκιά εκδίκηση απέναντι στη Βόρεια Μακεδονία την οποία φιλοδώρησε με 4-0, με τον Τίμο Βέρνερ να σκοράρει δις, ενώ η Ολλανδία σκόρπισε το Γιβραλτάρ με 6-0 στο Ντε Κάιπ. Τέλος, στο καλύτερο ματς της βραδιάς, η Κροατία ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Σλοβακία. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Η Ολλανδία πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Ντε Κάιπ απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ, με την ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ να ανοίγει το σκορ με τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέμφις Ντεπάι. Ο ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα είχε διάθεση στο 21’έκανε το 2-0 για τους οράνιε. Στο 45+3, ο 27χρονος έκανε το 3-0, ενώ στο 50ό λεπτό, ο Ντένζελ Ντάμφρις με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 4-0. Το 5-0 για την Ολλανδία, έκανε ο Ντανζούμα στο 75′. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Μάλεν στο 86‘, μετά από ασίστ του Μέμφις Ντεπάι.

Το αίμα τους πίσω πήραν οι Γερμανοί, που αν και δύσκολα τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στη Βόρεια Μακεδονία και να διατηρηθούν στην κορυφή του ομίλου. Στο πρώτο ματς, τα «πάντσερ» είχαν βιώσει ντροπιαστική ήττα στην έδρα τους και έψαχναν εκδίκηση. Η ομάδα του Χάντσι Φλικ ήταν καλύτερη σε όλο τον αγώνα και τελικά κατάφερε να σκοράρει με τον Κάι Χάβερτς στο 50‘. Η Γερμανία έφυγε στην ανατεπίθεση με τρις παίκτες, ο Μίλερ πάσαρε στον παίκτη της Τσέλσι, με τον νεαρό ποδοσφαιριστή να πλασάρει σε κενή εστία και να βάζει μπροστά την ομάδα του.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Τόμας Μίλερ, με δεύετρη προσωπική ασίστ, έδωσε έτοιμο γκολ στον Βέρνερ, που έκανε το 2-0. Στο 74′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ο Τίμο Βέρνερ με ωραίο πλασέ, εκτέλεσε τον Ντιμιτριέφσκι και διαμόρφωσε το 3-0. Το τελικό 4-0 υπέγραψε με τέρμα του ο Μουσιάλα στο 84′.

Το καλύτερο παιχνίδι της βραδιάς έγινε στην Κροατία. Η ομάδα του Ντάλιτς έμεινε πίσω στο σκορ, μετά το τέρμα του Σκραντς στο 20′, μετά από πάσα του Μάρεκ Χάμσικ. Οι Κροάτες απάντησαν άμεσα με τον Κράματιτς να σκοράρει με κεφαλιά στο 25′. Οι Σλοβάκοι όμως πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Χαρασλίν στο 45′. Οι Κροάτες όμως δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη, με τον Λούκα Μόντριτς να σκοράρει στο 70‘ και να φέρνει το ματς στα ίσια. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες ειχαν τις ευκαιρίες τους, με το σύνολο του Ντάλιτς να βρίσκει το γκολ με τον Βλάσιτς στο 83’, το οποίο όμως καυρώθηκε ως οφσάιντ.

Κύπρος – Μάλτα 2-2: Ψυχρολουσία στο 90+8′, ούτε τώρα κόντρα στους Μαλτέζους

Η Κύπρος νόμιζε ότι λυτρώθηκε στο 80′ από τον Πιέρο Σωτηρίου, όμως στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιούργκεν Ντεγκαμπριέλε ισοφάρισε για τη Μάλτα σε 2-2 για την 8η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022.

Ψυχρολουσία στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων για την Κύπρο, η οποία ισοφαρίστηκε από τον Γιούργκεν Ντεγκαμπριέλε σε 2-2 και απέτυχε να νικήσει και στη Λάρνακα τη Μάλτα, ύστερα από τη συντριβή της με 0-3 στη Βαλέτα.

Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου είχε αποκλειστεί από την 7η αγωνιστική του 8ου ομίλου στην ευρωπαϊκή ζώνη για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, όμως έψαχνε μία νίκη γοήτρου.

Προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με πανέμορφο πλασέ του Φώτη Παπουλή, όμως ακολούθησε ένας ισορροπημένος αγώνας, με ευκαιρίες και για τους φιλοξενούμενους.

Σε μία τέτοια φάση, ο Ζακ Μάσκατ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 72′, έπειτα από κόρνερ, ο Νεόφυτος Μιχαήλ έκανε κακή έξοδο και από τις γροθιές του η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Εν τέλει, ο Πιέρος Σωτηρίου βρήκε δίχτυα στο 80ό λεπτό και όλοι πίστεψαν ότι η Κύπρος θα έπαιρνε το “τρίποντο”, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα, η ολιγωρία της άμυνας σε γέμισμα με φάουλ έφερε την ισοφάριση.

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Δημητρίου (86′ Ψάλτη), Κυριάκου (79′ Γκόγκιτς), Π. Σωτηρίου, Ανδρέου (79′ Πίττας), Παπουλής (86′ Παναγιώτου), Κ. Σωτηρίου, Λοΐζου (61′ Κακουλλής), Κάστανος

ΜΑΛΤΑ: Μπονέλο (83′ Γκαλέα), Καμενζούλι, Μποργκ (57′ Σο), Γκρετς (71′ Ντεγκαμπριέλε), Μοντεμπέλο, Μπονγκ (71′ Ντίμεχ), Πέπε, Τέουμα, Ατάρτ, Μουσκάτ, Καρουάνα (46′ Πιζάνι)