«Γονάτισε» τη Φενέρ με την… εξιλέωση του Σλούκα ο Ολυμπιακός!

Με το κρίσιμο καλάθι του Σλούκα στα 2’’ πριν από τη λήξη, ο Ολυμπιακός νίκησε 67-65 τη Φενέρμπαχτσε και ανέβηκε στο 5-2!

Στη Βαρκελώνη δεν μπήκε, στο ΣΕΦ μπήκε!

Ο Κώστας Σλούκας δεν είχε καταφέρει να δώσει τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, αλλά κόντρα στη Φενέρμπαχτσε πέτυχε το κρίσιμο καλάθι στα 2’’ πριν από τη λήξη και έτσι ο Ολυμπιακός επικράτησε 67-65, ανεβαίνοντας στο 5-2!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί για περίπου 26 λεπτά, έχοντας διψήφιες διαφορές. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα υπέστησαν ένα μεγάλο «μπλακ άουτ», επιτρέποντας στο σύνολο του Τζόρτζεβιτς να επιστρέψει και να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς.

Ο Σλούκας, ο οποίος «σκότωσε» την πρώην ομάδα του, ήταν και πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, με τους Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκη και Φαλ να είχαν από 10π. ο καθένας και τον Γάλλο να σέντερ να μαζεύει και 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 2-5, με τον Βέσελι να ξεχωρίζει με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Παρά την καλή τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν νευρικοί στην επίθεση και γι’ αυτό δεν είχαν μεγαλύτερο προβάδισμα (7-5), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, ο ρυθμός ανέβηκε με τον Ντε Κολό να βάζει τη Φενέρ προσωρινά μπροστά (9-10). Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση, καθώς με τους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 (19-12), με τον Γάλλο γκαρντ να διαμορφώνει το 19-14 της πρώτης περιόδου.

Με την καλή άμυνα και τον Φαλ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +9 (23-14), στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά η Φενέρ επέστρεψε με τα τρίποντα του Μαχμούτογλου, ισοφαρίζοντας σε 27-27, στο 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν πολύ στην άμυνα και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με Σλούκα και Λαρεντζάκη πήγαν τη διαφορά στο +13 (40-27), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδωσαν εύκολα καλάθια στους Τούρκους, αλλά χάρη στον Λαρεντζάκη πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (45-34).

Με την ευστοχία από την περιφέρεια ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας ξανά στο +13 (53-40), στο 23’. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνέχισαν το ίδιο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησαν πολλές κακές και άστοχες επιθετικές επιλογές από τους Πειραιώτες, με αποτέλεσμα να χάσουν τον ρυθμό τους και στην άμυνα. Έτσι, η Φενέρ το εκμεταλλεύτηκε αυτό και με μπροστάρη τον Βέσελι ροκάνισε τη διαφορά στο καλάθι (55-53), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο… κοιμισμένος μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με κακές επιθέσεις και τους Γκούντουριτς και Βέσελι να πηγαίνουν τη Φενέρ στο +3 (55-58), στο 33’. Οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να ήταν νευρικοί και να σκοράρουν κυρίως με βολές, με τον Τσέχο από την άλλη να κρατά τους φιλοξενούμενους σταθερά μπροστά (59-62), μέχρι το 35’. Με το καλάθι και φάουλ του Σλούκα οι Πειραιώτες ισοφάρισαν (62-62), όπου στη συνέχεια έβγαζαν απανωτές άμυνες, αλλά δεν σκόραραν. Ο Ολυμπιακός «ξεκόλλησε» με τρίποντο του Σλούκα στο 1:39’’, αλλά τα άστοχα σουτ του Γουόκαπ και το καλάθι και φάουλ του Πολονάρα έκανε το 68-68, στα 39,4’’ πριν τη λήξη. Εκεί, ήρθε ένα πολύ μεγάλο καλάθι του διεθνούς γκαρντ στα 2” πριν από τη λήξη και με την άμυνα να βγαίνει στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

MVP: Ποιος άλλος από τον Κώστα Σλούκα; Πέτυχε το πιο κρίσιμο καλάθι του ματς, που αποδείχθηκε «σωτήριο» για τον Ολυμπιακό. Βέβαια, αρκετά εύσημα πάνε και στον Μουσταφά Φαλ, καθώς ο Γάλλος αποτέλεσε τον… ογκόλιθο στη ρακέτα, απέναντι στα «θηρία» των Τούρκων.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Οι «ερυθρόλευκοι» θυμήθηκαν την εξαιρετική τους άμυνα, βγάζοντας σχεδόν παντού… χέρια στα σουτ των αντιπάλων τους. Απόδειξη οι μόλις 65 πόντοι από την τουρκική ομάδα, αλλά κυρίως τα 5/22 τρίποντα.