H ΑΕΠ Κοζάνης για την νίκη της επί του ΟΦΑΜ

ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ. Αυτή η λέξη μόνο απέδιδε, λίγα λεπτά μετά τη λήξη του αγώνα και τη μεγάλη νίκη της ΑΕΠ με 1-3 επί της ομάδας του ΟΦΑΜ, τα συναισθήματα των λίγων οπαδών μας.

Αυτή τη φορά είδαν μια ΟΜΑΔΑ, που στάθηκε όρθια αγωνιζόμενη σε τουλάχιστον… πρωτόγονες συνθήκες, σε ένα κάκιστο γήπεδο με κατεστραμμένο πλαστικό χόρτο, που λόγω της έντονης βροχόπτωσης είχε μετατραπεί σε… πισίνα.
Με το δυνατό αέρα να μαστιγώνει τους ποδοσφαιριστές και την μπάλα να κολλάει ξαφνικά στο νερό και να μετατρέπει το παιχνίδι σε αγώνα… υδατοσφαίρισης.

Οι παίκτες μας δεν πτοήθηκαν ούτε λεπτό, αντέταξαν τρομερή δύναμη και θέληση και κατάφεραν κερδίζοντας σχεδόν όλες τις …”αερομαχίες”, να δείξουν από τα πρώτα λεπτά ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, έστω και με αυτές τις συνθήκες.
Με τον Φράνκο, να ανοίγει το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με ένα παλικαρίσιο και πανέμορφο τέρμα – κάνοντας ένα δώρο και στον εαυτό του για τα χθεσινά του γενέθλιά, τον γίγαντα Σασινκα να γράφει το 2-0 στο εικοστό λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.
Με την αντίπαλη ομάδα να μην τα παρατάει, παρατάσσοντας δύναμη και πάθος και τον πολύ καλό διαιτητή να μοιράζει συνεχώς κάρτες, ήρθε το 77′ για να μειώσει ο ΟΦΑΜ με αυτογκόλ το σκορ σε 1-2 και να ξαναγίνει… άγριο ντέρμπι.
Ο Κατσαβάκης τρία λεπτά πριν τη λήξη σφράγισε τη μεγάλη νίκη, δείχνοντας ότι η ΑΕΠ είναι φέτος φτιαγμένη από σίδερο και έχει απαντήσεις για οποίες συνθήκες και αντιπάλους αντιμετωπίζει.

Μια μεγάλη νίκη σε μια απίστευτα, λόγω γηπέδου, δύσκολη έδρα και όλη την αποστολή να πανηγυρίζει έξαλλα σαν μια αγαπημένη οικογένεια.