Η ΑΕΚ 2-0 τον Βόλο του βασικού Κώστα Ηλιόπουλου…

Στο 5ο φιλικό της προετοιμασίας επικράτησε του Βόλου στο ΟΑΚΑ με 2-0. Γκολ οι Ζεράλντες, Κλωναρίδης. Οι “κιτρινόμαυροι” αρχίζουν σταδιακά να βγάζουν στο γήπεδο κάποια από τα στοιχεία που θέλει ο Μιγκέλ Καρντόσο.

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Βόλο στο 5ο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε προτού μπει στη μάχη για μια θέση στους ομίλους του Europa League της νέας σεζόν. Οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν με 2-0 και αυτή ήταν η δεύτερη νίκη τους στα ματς που έχουν δώσει.

Ο Καρντόσο, λοιπόν, φάνηκε να είναι ικανοποιημένος από αυτά που είδε αφού η Ένωση και κάθετα έπαιξε αρκετές φορές στο ματς, ενώ σε καμία περίπτωση εντός του 90λεπτου δεν άφησε τον Βόλο να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του για αρκετή ώρα. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στις τέσσερις γραμμές και θα μπορούσε να βρει περισσότερα γκολ εάν ο Καρντόσο μπορούσε διέθετε περισσότερες επιλογές σε καίριες θέσεις μέσα στο γήπεδο.

Στο καλό 25λεπτο της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχαμε και γκολ. Οι “κιτρινόμαυροι” συνεργάστηκαν εξαιρετικά, Σιμάο – Μάνταλος άλλαξαν τη μπάλα γρήγορα και ο αρχηγός της ομάδας βρήκε τον Ζεράλντες που σκόραρε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της νέας του ομάδας στο 14′ με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βράνιες πέρασε αλλαγή λόγω ενοχλήσεων και στο β’ μέρος είδαμε τον Μιγκέλ Καρντόσο, ελέω της απουσίας και του Τσιγκρίνσκι να χρησιμοποιεί δίπλα στον Σβάρνα τον Έλντερ Λόπες που έπαιξε για πρώτη φορά στην καριέρα του ως στόπερ. Επόμενο φιλικό για την ΑΕΚ με την Λαμία στις 24/7 εκεί που δεν αποκλείεται να δούμε τον Βέρντε να κάνει ντεμπούτο του, ενώ ο Νέλσον Ολιβέιρα θα χρειαστεί χρόνο όπως δήλωσε ο προπονητής των “κιτρινόμαυρων”.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης (46′ Τσιντώτας), Παουλίνιο, Βράνιες (46′ Σβάρνας), Οικονόμου (74′ Λόπες), Χουλτ, Γαλανόπουλος (62′ Ντέλετιτς), Σιμόες, Ζεράλδες, Σιμάο, Μάνταλος (64′ Σαμπανάτζοβιτς), Κλωναρίδης (81′ Μπότος).

Βόλος (Α’ Ημίχρονο): Γκαραβέλης, Τσοκάνης, Ντεντάκης, Διαμαντής, Μυστακίδης, Ηλιόπουλος, Φεράρι, Γέντρισεκ, Ραφαέλ, Αουγκούστο, Μπασόνγκ.

Βόλος (Β’ Ημίχρονο): Καραγκιόζης, Λύρατζης, Κορέλας (78′ Μπαλογιάννης), Δημόπουλος, Τσαούσης, Κραβαρίτης, Συμελίδης, Μήτογλου (65’ Κορνέζος), Σαρμιέντο, Κυζιρίδης, Μάντζης.