Η ΑΕΚ 4-0 τον Πανιώνιο, πήρε φόρα για το Άμστερνταμ!

Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κέρδισε με 4-0 τον Πανιώνιο, έκανε το “3/3” με μηδέν παθητικό και πάει με… φόρα στο Άμστερνταμ για το παιχνίδι με τον Άγιαξ.

Πέτυχε τέσσερα γκολ, είχε δυο δοκάρια, δεν δέχθηκε γκολ και πέτυχε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς. Ακριβώς όπως το ήθελε, πήγε το παιχνίδι της ΑΕΚ απέναντι στον Πανιώνιο, λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ. Η Ένωση κέρδισε με 4-0, παίζοντας και όμορφο ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο για 45 λεπτά η ΑΕΚ ζορίστηκε από την σωστή αμυντική λειτουργία του Πανιωνίου. Αλλά από την στιγμή που ο Πόνσε, με ασίστ του Μάνταλου ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όλα κύλησαν εύκολα για τους παίκτες του Ουζουνίδη. Με τον αρχηγό και τον Μπακασέτα να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι και τον Κλωναρίδη να πετυχαίνει δυο γκολ και να έχει ένα δοκάρι, μέσα σε δέκα λεπτά.

Πάμε να δούμε τα τέσσερα κομβικά σημεία του παιχνιδιού:

1. Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ

Η αλήθεια είναι πως στο ξεκίνημα του ματς, ο Ζοσέ Ανιγκό έδειξε πως είχε διαβάσει πολύ και προσεκτικά το παιχνίδι της ΑΕΚ. Και δώσει τέτοιες οδηγίες στον τρόπο της συνολικής αμυντικής λειτουργίας του Πανιωνίου, που δεν άφηναν ανοικτό κανέναν διάδρομο για τους γηπεδούχους, ούτε από τα άκρα, αλλά ούτε και από τον άξονα.

Προφανώς και ο Μαρίνος Ουζουνίδης περίμενε αυτή την διπλή ζώνη άμυνας από τους φιλοξενούμενους. Αλλά αυτό που δεν έβλεπε από τους παίκτες του, δεν ήταν ούτε γρήγορο παιχνίδι, ούτε μια προσωπική ενέργεια. Τους δυο τρόπους δηλαδή που θα μπορούσαν να ανοίξουν μια τόσο κλειστή και τόσο καλά οργανωμένη άμυνα, όπως αυτή του Πανιωνίου. Το ζητούσε συνεχώς από τον πάγκο ο Ουζουνίδης, αλλά ελάχιστα το έβλεπε.

2. ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΣΟΥΤ, Η ΚΟΜΠΙΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΣΕ

Σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ο τεχνικός της ΑΕΚ επέμενε να φωνάζει από τον πάγκο στους παίκτες, να πάρουν προσωπικές ενέργειες για να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου. Κάτι που δεν είδε πολλές φορές. Όσες όμως έγινε, ήταν με σουτ που ήταν έφυγαν άουτ, ήταν «σταμάτησαν» πάνω στον Μανοϊλοβιτς.

Στο 4’ ο Μπακασέτας και στο 17’ ο Σιμόες, δεν σημάδεψαν τέρμα. Αλλά στο 22’ ο Μάνταλος από πλάγια θέση στην περιοχή και το ίδιο και ο Λόπες στο 30’, έστειλαν με δύναμη την μπάλα προς το τέρμα. Όμως ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου είχε σωστή αντίδραση.

Και από την στιγμή που δεν ήρθε το γκολ απ’ αυτές τις τέσσερις προσωπικές ενέργειες, όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα πάνε με το μηδέν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Άλλωστε για τον Πανιώνιο, αυτός ήταν και ο στόχος, με βάση τον προσανατολισμό του παιχνιδιού του.

Όμως στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ βρήκε δίχτυα. Τα βρήκε με κομπίνα σε κόρνερ ανάμεσα σε Μάνταλο και Μπακασέτα, τον αρχηγό της Ένωσης τελικά να βγάζει την σέντρα και τον Πόνσε εξ επαφής να σκοράρει. Με τον Αργεντινό φορ να μετρά δεύτερο συνεχόμενο γκολ σε εντός εδρας ματς πρωταθλήματος.

3. Η ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ MVP

Το γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, άλλαξε εντελώς την φυσιογνωμία του παιχνιδιού και μάλιστα από το ξεκίνημα κιόλας του δευτέρου μέρους. Κυρίως διότι η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο εμφανώς πιο απελευθερωμένη και λιγότερο αγχωμένη. Και οι παίκτες της, έκαναν αυτό που ζητούσε σ’ ολόκληρο το πρώτο 45άλεπτο.

Έπαιζαν γρήγορα στην επίθεση και έπαιρναν και προσωπικές ενέργειες. Αυτή η αλλαγή ζόρισε πολύ την αμυντική λειτουργία του Πανιωνίου. Εξ ου και η ΑΕΚ δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ και μάλιστα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Στο 53’ ο Λιβάγια έπιασε σουτ, αλλά και πάλι ο Μανοϊλοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ. Ενώ ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου είχε απάντηση και σε σουτ του Μάνταλου στο 55’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 56’ και στην πρώτη τους ουσιαστική απειλή, ο Καμαρά έβγαλε μια παράλληλα σέντρα που ήταν ξυραφιά, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.

Και σχεδόν στην αμέσως επόμενη φάση, στο 58’, ο Μάνταλος έστρωσε στον Μπακασέτα και αυτός με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.  Και η αλήθεια είναι πως οι δυο διεθνείς παίκτες της ΑΕΚ, ήταν και οι δυο mvp του παιχνιδιού, παρά τα όργια που έκανε στο φινάλε ο Κλωναρίδης. Ο Μάνταλος με δυο ασίστ και ο Μπακασέτας μ’ ένα γκολ, συμμετοχή στο άλλο και πολλή δουλειά.

4. Η ΤΡΟΜΑΡΑ, ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΚΑΙ Ο… ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ

Με δεδομένο πως ο Πανιώνιος δεν έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, αυτό κύλησε σχεδόν όπως το ήθελε ο Ουζουνίδης. Και το «σχεδόν» πηγαίνει στην τρομάρα που πήραν όλοι στην ΑΕΚ με τον Σιμόες. Ο Πορτογάλος χαφ δέχθηκε ένα πολύ δυνατό κτύπημα από τον Ντομίνγκεζ.

Με τον πόνο χαμηλά στο πόδι να είναι έντονος. Μάλιστα ο Ουζουνίδης χρειάστηκε να αποσύρει τον Σιμόες, αλλά περισσότερο για προληπτικούς λόγους και να δοκιμάσει σε ρόλο αμυντικού χαφ τον Τσόσιτς.

Κατά τα άλλα, έτσι όπως κύλησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ο τεχνικός της ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει νωρίς και τον Πόνσε και τον Μάνταλο. Με τον Γιάννη Γιαννώτα να παίρνει τα πρώτα επίσημα αγωνιστικά λεπτά του με την φανέλα της ΑΕΚ ως αριστερό εξτρέμ.

Και με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη να μπαίνει στο γήπεδο στο 81’ και να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ στο 84’ με δυνατό σουτ, ένα ακόμα στις καθυστερήσεις μετά από ασίστ του Λιβάγια με σουτ από το ύψος της περιοχής ενώ ειχε και ένα δυνατό σουτ στο δοκάρι στο 86’.