Η απρόσμενη νίκη της… Νίκης επί του ΠΑΟ Βάρδας!

Φάση από τον σημερινό αγώνα στο Τραγανό...

Mεγάλη, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, νίκη πέτυχε στο Τραγανό η Νίκη επί του ΠΑΟ Βάρδας με 2-1. Και με τους τρεις αυτούς βαθμούς μπήκε ακόμα δυνατότερα στο “κόλπο” της παραμονής για να μπορέσει να τη διεκδικήσει ακόμα εντονότερα στη συνέχεια, στον 6ο όμιλο του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Ενώ ο ΠΑΟΒ που είχε ανάλογο στόχο, δεν τα κατάφερε (παρέμεινε πάντως στη δεύτερη θέση, ισόβαθμος τώρα με τον Παλληνιακό κι ένα βαθμό πίσω τους τον Διαγόρα Ρόδου).

Το ματς ήταν εξαρχής, πολύ δυνατό κι αμφίρροπο.

Πρώτη καλή φάση ήταν στο 20′ όταν ο Ντάζος γύρισε στον Ντόμα στο σημείο του πέναλτι, αυτός μόνος αμαρκάριστος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Η Νίκη πήρε το προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ήταν στο 45+1′ ένα φάουλ έξω από την περιοχή που ο Νίκος Κολοτούρος ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε στα πόδια του Ρετζίνο Λούζι, ο οποίος με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λαδά, για να κάνει μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Νίκη Τραγανού μπήκε με ακόμα περισσότερη θέληση ενώ από πλευράς ΠΑΟΒ ο τεχνικός Μίκι Τσίρκοβιτς έκανε δυο αλλαγές για περισσότερη επιθετικότητα. Οι γηπεδούχοι πάντως συνεχίζοντας να κλείνουν καλά χώρους (και καλά στημένοι από τον τεχνικό Σπύρο Αντωνόπουλο) δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, ενώ προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις στην αντεπίθεση. Κάπως έτσι κέρδισε ένα φάουλ στο 72′ από το οποίο ξεκίνησε το δεύτερο γκολ αφού ο Νίκος Κολοτούρος, πάλι εκτέλεσε καλοζυγισμένα, κι ο προωθημενος Γαργαρώνης (φωτό) πήρε την κεφαλιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λαδά για να γίνει έτσι το 2-0.

Ακολούθως, η Νίκη έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Ρετζίνο Λούζι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 79′, ενώ ο ΠΑΟΒ μείωσε στο 85′ σε 2-1 με μονοκόμματο πλασέ μέσα από την περιοχή του Γούρμου σε σέντρα του Γιώργου Πολίτη.

Στο 89′ έγινε φάση όπου ο Γούρμος με τον Ντιαλό ξεκίνησαν έναν …καβγά, κι ο Πορτογάλος με την κίνηση του είδε την κόκκινη κάρτα (απευθείας) του διαιτητή Τζαγκαράκη – Αχαίας.

Με εννέα παίκτες έμεινε λοιπόν η Νίκη και υπήρχαν ακόμα τουλάχιστον πέντε λεπτά καθυστερήσεων (κρατήθηκε συνολικά άλλο ενάμιση περίπου αφού στο 90+5′ ο διαιτητής διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι, λόγω διαμαρτυριών από τον πρόεδρο της Νίκης Π. Κολοτούρο ότι είχε λήξει το παιχνίδι), όπου μέσα σε αυτά: στο 90+2′ σε πλασέ του Γούρμου μέσα από την περιοχή, και στο 90+5′ σε πλασέ του Μικελάτου, ο γκολκήπερ της Νίκης, Αντωνόπουλος απέκρουσε και τις δυο στη γωνία και κράτησε το «τρίποντο» για την ομάδα του.

Νίκη: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος (44΄λ.τρ. Στάτης), Ρ. Λούζι, Γαργαρώνης, Ακασού (60′ λ.τρ. Παπαχριστόπουλος), Παπαπέτρου, Βατσής, Δ. Κολοτούρος (90′ Γεωργιόπουλος), Ντιαλό, Ν. Κολοτούρος (80′ Ζάχαρης).

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Ντάζος (46′ Γούρμος), Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Πέκεζ, Ζέλιος (46′ Θ. Νικολόπουλος), Π. Πολίτης, Ντόμας, Γ. Πολίτης, Μικελάτος, Μπούνας.

* * * Η Νίκη σε δελτίο τύπου μετά το ματς αναφέρει για τον διαιτητή πως “γι’ αυτόν χωράει μόνο μια λέξη΄΄ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ΄΄!!! Χάλασε με τις αποφάσεις του ένα πολύ καλό παιχνίδι του οποίου είχε χάσει τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον RETXHINO LUZI και με απευθείας κόκκινη κάρτα τον CARLOS SO, υποχρεώνοντας την ομάδα μας να παίξει στα τελευταία λεπτά του αγώνα με εννέα παίκτες”.

* * * Για τον διαιτητή εκφράστηκαν πολλές διαμαρτυρίες (κι) από τον ΠΑΟ Βάρδας, από το πρώτο κιόλας μέρος του αγώνα (δεν έχουν γνωστοποιηθεί κάποιες μορφής γραπτές, ως την ώρα που γραφόταν αυτό το κείμενο).

* * * Οι δυο ομάδες είναι προγραμματισμένο να παίξουν την προσεχή Τετάρτη 21/11 για το Κύπελλο Ηλείας, πάλι στο Τραγανό, σε μονό (νοκ-άουτ) αγώνα.