Η Ατλέτικο “ποδοπάτησε” 7-3 την Ρεάλ Μαδρίτης (+video)

Ταπείνωση για την Ρεάλ Μαδρίτης σε φιλική αναμέτρηση με την συμπολίτισσα Ατλέτικο στο Διεθνές Κύπελλο Πρωταθλητριών. Ο Σιμεόνε έστειλε τον Ζιντάν προβληματισμένο στο ξενοδοχείο με 7 γκολ στην πλάτη. Ημίχρονο 5-0.

Τι κι αν ήταν φιλικό; Ό,τι γράφει δεν ξεγράφει και στην προκειμένη περίπτωση οι οπαδοί της Ατλέτικο Μαδρίτης απέκτησαν ένα καλό πάτημα για να πικάρουν τους αντιπάλους τους από την συμπολίτισσα Ρεάλ Μαδρίτης του Ζινεντίν Ζιντάν.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε φιλικό για το Διεθνές Κύπελλο Πρωταθλητριών με τον Ντιέγκο Σιμεόνε να πανηγυρίζει στο τέλος το υπέρ του 7-3!
Η Ατλέτικο μπήκε στο ματς με σπασμένα τα φρένα και έστειλε την “βασίλισσα” στο ημίχρονο με πέντε γκολ στην πλάτη. Το καθαρό 5-0 στο α’ μέρος προήλθε από χατ-τρικ του Ντιέγκο Κόστα και δύο γκολ των Ζοάο Φέλιξ και Άνχελ Κορέα. Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ω προς τη ροή του αγώνα.

Ο Ντιέγκο Κόστα με την ίδια μανία ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0 με το τέταρτο προσωπικό του γκολ, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στη συνέχεια η Ρεάλ μείωσε σε 6-1 με τον Νάτσο, όμως ο Σιμεόνε και οι ποδοσφαιριστές του δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ο Βιτόλο στο 70′ έκανε το 7-1. Το μόνο που κατάφεραν οι “μερένγκες” ήταν να σκοράρουν δύο ακόμα τέρματα με Μπενζεμά, Σάντσες οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 7-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ντιέγκο Κόστα παρά την σούπερ εμφάνισή του δεν ξέφυγε από τα συνηθισμένα. Ο Βραζιλιάνος στράικερ αρπάχτηκε με τον Ντάνι Καρβαχάλ στο 65′ και αμφότεροι αποβλήθηκαν. Επίσης, στο 62′ της αναμέτρησης πέρασε ως αλλαγή και ο Γκάρεθ Μπέιλ στη θέση του Μαρσέλο. Ο Ουαλός ετοιμάζει βαλίτσες για Κίνα.