Η ήττα της Αμαλιάδας, στο Μενίδι…

Φάση από τον αγώνα στο Μενίδι...

Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Αστέρας στο Μενίδι από τον Αχαρναϊκό, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι καθάρισαν από το πρώτο μέρος.

Ο Αστέρας πλήρωσε τα παιδικά του λάθη στην ανασταλτική λειτουργία στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη τα πράγματα βελτιώθηκαν, ήταν όμως αδύνατον να γυρίσει ένα παιχνίδι το οποίο είχε πάρει τέτοια αρνητική τροπή.

Στο 23΄, ο Αχαρναϊκός προηγήθηκε με πλασέ του Τσιρλίδη. Στο  32΄ με πέναλτι ο Νέρες έκανε το 2-0. Ένα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Τσιρλίδης  από τον Γεωργακόπουλο, ο οποίος πήγε να διώξει τη μπάλα με ανάποδο ψαλίδι και χτύπησε τον επιτιθέμενο του Αχαρναϊκού. Και στο 45΄ με πλασέ ο Πουλγουρίδης έκανε το  3-0. Στην επανάληψη, οι Βυσσινί βελτιώθηκαν και είχαν τρεις καλές ευκαιρίες με τους Μανωλιά, Καραγιάννη και Αφράτη αλλά το ματς είχε ήδη κριθεί από το α΄ μέρος.

Αχαρναϊκός: Κουμής, Ιωαννίδης (60’Καραγιώργος), Χαραλαμπόπουλος, Μακρής (65’ Καρδάσης), Τζανέτος, Καρβουνίδης, Τσιντώνης (78’ Μπρέμπος), Δήμος, Τσιρλίδης (75’ Νικολάου), Νέρες, Πουλγουρίδης

Αστέρας: Χρήστου, Μωραΐτης, Ζουλούμης, Γεωργακόπουλος, Αφράτης, Σαρανταυγάς (35΄ Καραγιάννης), Κυριάζος, Σκόνδρας, Καραγκούνης (80΄ Κροτσίδας), Μουρούτης, Μανωλιάς.