Η ματσάρα του ΕΛ Πάσο! Η τρομερή Ρόδος, 2-3 την δυνατή Καλλιθέα (+video)

Η ματσάρα του ΕΛ Πάσο! Η τρομερή Ρόδος, 2-3 την δυνατή  Καλλιθέα (+video)
Η ματσάρα του ΕΛ Πάσο! Η τρομερή Ρόδος, 2-3 την δυνατή Καλλιθέα!!!

Ματσάρα την Τετάρτη το απόγευμα στο “Ελ Πάδο“!! Με τα   “Ελάφια” του Τώνη Μαρτίνη να φεύγουν στο φινάλε με το μεγάλο αυτό “διπλό”.

Με τη νίκη έφυγε λοιπόν από το Δημοτικό Στάδιο «Γρηγόρης Λαμπράκης» η Ρόδος καθώς επικράτησε με 2-3 της Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League.

Η Ρόδος το 5’ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Σενέντιουκ. Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Σερέντιουκ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, ωστόσο νικήθηκε από τον Πάντο. Η απάντησης της Καλλιθέας ήρθε στο 9’ όταν ο Καλύβας με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Σταύρου, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Πίτκα και τον έμπειρο γκολκίπερ να τον νικάει.

Τα «Ελάφια» άνοιξαν το σκορ στο 17’, όταν ο Ριτάκο με εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον Μαρτσάκη, ο οποίος από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στον Αρναρέλλη, με τον τελευταίο να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 0-1. Στο 19’ ο Μαρουκάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Η γηπεδούχος ομάδα έχασε δύο σημαντικές στιγμές στο 36’ με σουτ του Στούπη έξω από την περιοχή και στο 43’ ο Μαρουκάκης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, μόλις άουτ.

Η Καλλιθέα έψαξε μανιωδώς την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 50’ με τον Καββαδία να σκοράρει για το 1-1. Τρία λεπτά μετά, ο Τσίπρας έχασε καλή ευκαιρία, για να γράψει το 1-2 και στο 54’ ο Μαρουκάκης (απείλησε αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο), έφερε «τούμπα» το ματς με απίστευτο πλασέ για το 2-1.

Ο Δελαπόρτας (είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο) σκόραρε με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 2-2 στο 68’. Ο Βουργουντζής (ακόμα μία «χρυσή αλλαγή του τεχνικού της Ρόδου), έκανε την ανατροπή στην ανατροπή, νικώντας στο 71ο λεπτό με πλασέ τον Πάντο για το 2-3. Στα εναπομείναντα λεπτά η Ρόδος άντεξε στην πίεση της Καλλιθέας, έκλεισε άψογα τους χώρους και πανηγύρισε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα (2-3).

ΣΚΟΡΕΡ: 50′ Καββαδίας σουτ, 54′ Μαρουκάκης σουτ – 17′ Αρναρέλλης σουτ, 68′ Δελαπόρτας φάουλ, 71′ Βουργουντζής σουτ

Στο 49′ ο Χοτζάλι εκτέλεσε πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Πίτκας!

Διαιτησία:

Πολύ καλός ο Χρήστος Βεργέτης από την Τρίπολη. Άριστοι σχεδόν και οι βοηθοί τους. Σε ένα τρομερά βέβαια δύσκολο ματς σήμερα στο “ΕΛ Πάσο”.

Διαιτητής: Χ. Βεργέτης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Δ. Βεργέτης (Αργολίδας), Παγγουράς (Βοιωτίας)
Κίτρινες: Καλύβας, Παντελίδης – Μπαξεβάνος, Σέρεντιουκ, Πεχλιβανόπουλος, Βουργουντζής, Πίτκας

Καλλιθέα (Τάτσης): Πάντος, Παντελίδης (77′ Φέκκας), Κρητικός, Καλύβας (89′ Ενγκουέμ), Καντέ (77′ Σάμιος), Παπαγγελής, Καραγιάννης (46′ Χοτζάλι), Μαρουκάκης, Στούπης, Σταύρου (60′ Τσιντώνης), Καββαδίας.

Ρόδος (Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (58′ Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Χύσι (58′ Βουργουντζής), Καραγεώργης, Ριτάκκο (46′ Δελαπόρτας), Αρναρέλλης (43′ λ.τ Μακρής), Μαρτσάκης (67′ Ρεβυθόπουλος), Μπαξεβάνος, Τσίπρας, Σέρεντιουκ.