Χωρίς κατηγορία

Η (νέα) ψυχρολουσία του Παναργειακού με Δίστομο… Αλήθεια τι φταίει;

Ποιός αλήθεια θα περίμενε ότι στην ψυχολογική κατάσταση που βρίσκεται ο Παναργειακός μετά και τις δυο προσθήκες σπουδαίων ποδοσφαιριστών, θα …σκάλωνε απέναντι στον Αμβρυσσέα Διστόμου, τον οποίο είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο;

Ο Παναργειακός είχε σαρωτική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο κι ανανωτές ευκαιρίες, γκολ όμως δεν πέτυχε κι αυτό μετράει στο ποδόσφαιρο. Ουσιαστικά οι παίκτες του έπεσαν πάνω στον τερματοφύλακα Ιωαννίδη που δεν νικιόταν με τίποτε.

Στην επανάληψη η προσπάθεια συνεχίσθηκε, αλλά πέραν του γκολ της ισοφάρισης, η πίεση δεν απέφερε τις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Ετσι, μοιραία, άνοιξε η διαφορά και πάλι απο την πρωτοπόρο Καλαμάτα, ενω απο την άλλη πλησίασε στον 1 βαθμό ο Ασπρόπυργος.

Πάντως, απο τον επόμενο αγώνα θα έχει το δικαίωμα να αγωνισθεί και ο Μαρουκάκης.

Στα του αγώνα τώρα, στην μοναδική του επίθεση το Δίστομο σκόραρε. Ήταν το 25’ όταν οι Δήμου με κεφαλιά αξιοποίησε σέντρα που βγήκε απο δεξιά απο τον Στασινόπουλο.

Στο 8’ ο Μπουντόπουλος προσπάθησε με «λόμπα» να περάσει τη μπάλα πάνω απο τον Ιωαννίδη, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 13’ σουτ του Μπουντόπουλου πάλι έξω.

Στο 20’ ο Καδάς σε θέση τετατετ, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ιωαννίδη.

Στο 38’ και στο 44’ ο Ιωαννίδης σταμάτησε πάλι σε τετατετ του Συρεγγέλα και Μπουντόπουλο.

Ενδιάμεσα, στο 40’ ο Μενδρινός με σουτ σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 55’ σουτ του Μπουντόπουλου, απο σέντρα, η μπάλα έξω.

Στο 66’ απο σέντρα του Παναγιώτου, ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Συρεγγέλας με κεφαλιά νίκησε τον Ιωαννίδη και ισοφάρισε σε 1-1.

Απο κει και μετά το σκηνικό μόνιμο με τον Παναργειακό να προσπαθεί να φέρει τη μπάλα στη περιοχή του Διστόμου, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Απο την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κερδίσουν τη μπάλα και να βγάλουν αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφεραν τίποτε.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Αντωνόπουλος): Φαρμάκης- Παπαϊωάννου (80’ Παιδάκης), Κυριακόπουλος, Μπριλάκης- Παναγιώτου, Καλύβας, Καδάς, Μπούτας (55’ Γερόλυμος)- Μενδρινός- Μπουντοπουλος, Συρεγγελας.

ΔΙΣΤΟΜΟ (Α.Δρακόπουλος): Iωαννίδης, Στασινόπουλος, Καραλής (68’ Φωτόπουλος), Ζυγογιάννης, Στάρις, Χαραλαμπίδης, Αντωνίου (75’ Μπουντοκαλάκης), Σένκα, Στάρε (90’ Κατελούζος), Δήμου, Ιβάνοφ.