Η Ρωσία «κατάπιε» τον Σαλάχ και πάει στα νοκ άουτ!

Η Ρωσία έγινε η πρώτη -χρονικά- ομάδα που κλείδωσε, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Μουντιάλ. Με μια επιβλητική εμφάνιση κατάφερε να κάνει πάρτι κόντρα στην Αίγυπτο την οποία νίκησε με 3-1 και την έστειλε «σπίτι» της.

Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πίεσαν και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για ένα άνετο τρίποντο. Οι Αιγύπτιοι είχαν σοβαρά θέματα στην ανάπτυξη, δεν μπορούσαν να απειλήσουν ενώ ο Σαλάχ στο ντεμπούτο του στο Παγκόσμιο Κύπελλου ήταν φανερά έξω από τα νερά του.

Με το μεγάλο «όπλο» της Αιγύπτου ουσιαστικά εκτός κλίματος αγώνα, η Ρωσία στρίμωξε τον αντίπαλο της και εκμεταλλεύτηκε κάθε κενό της άμυνας. Άνοιξε με τυχερό τρόπο το σκορ με το αυτογκόλ του Φατί στο 47΄, όμως, στην συνέχεια ξεδίπλωσε τις επιθετικές αρετές της.

Τσερίσεφ (59′) και Τζιούμπα (62′) κλείδωσαν τη νίκη, ενώ η Αίγυπτος μείωσε με πέναλτι του Σαλάχ στο 74′ το οποίο υποδείχθηκε με τη χρήση του VAR.

Η Αίγυπτος με τον Σαλάχ στη σύνθεσή της ήθελε πάση θυσία τη νίκη απέναντι στους διοργανωτές για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Από την άλλη η Ρωσία προτίμησε να δώσει χώρο στους «Φαραώ», προκειμένου να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Το αποτέλεσμα πάντως δεν δικαίωσε τους φίλους του ποδοσφαίρου, καθώς τα πρώτα 45 λεπτά πέρασαν χωρίς τη μεγάλη φάση.

Στην επανάληψη η Ρωσία μπήκε στο γήπεδο… δαιμονισμένη. Στο 47’ πήρε κεφάλι στο σκορ με ένα τυχερό γκολ. Ο Ζομπνίν έκανε το σουτ, ο Φατί έβαλε την προβολή και έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Αυτό το γκολ αποσυντόνισε τους Αιγύπτιους και έδωσε φτερά στους διοργανωτές. Στο 59’ ο Τσερίσεφ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό γκολ στη διοργάνωση. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζιούμπα έδωσε ξανά την ευκαιρία στους φίλους που βρέθηκαν στην Αγία Πετρούπολη να πανηγυρίσουν, κάνοντας το 3-0!

Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε, αλλά αυτή την φορά σκόραρε η Αίγυπτος. Ο διαιτητής Κάσερες με τη βοήθεια του VAR έδωσε πέναλτι (ενώ αρχικά είχε υποδείξει φάουλ) και ο Σαλάχ στο 73’ μείωσε σε 3-1. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η Ρωσία πλέον μόνο με σενάρια επιστημονικής φαντασίας θα χάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ πολύ δύσκολα η Αίγυπτος θα προκριθεί, καθώς μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και ευελπιστεί σε τριπλή ισοβαθμία στην 2η θέση για να περάσει.

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ (86′ Κουντριάσοφ ), Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι, Σαμέντοφ, Γκολοβίν, Τσερίσεφ (74′ Κουζιάεφ), Τζιούμπα (79′ Σμολόφ)

Αίγυπτος (Κούπερ): Ελ Σενάουι, Φατί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ,Σαφί, Χαμέντ, Ελνένι (64′ Ουάρντα), Τρεζεγκέ (68′ Ραμαντάν), Σαΐντ, Σαλάχ, Μοχσέν (82′ Καχράμπα)