Η βαθμολογία μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ στην Ριζούπολη

Δείτε τη βαθμολογία της Super League με το πέρας της 21ης αγωνιστικής και την άνετη επικράτηση (5-1) του ΠΑΟΚ επί του Απόλλωνα στην Ριζούπολη.

Στο +9 στην κορυφή της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, που πέρασε με το εμφατικό 5-1 από την Ριζούπολη, κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Πέλκας (4′), Ολιβέιρα (9′) και Μπίσεσβαρ (33′) πέτυχαν τα τέρματα του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ντούρσο (64′), Σβιντέρσκι (78′) και Ενρίκε (88′) να βρίσκουν δίχτυα στο δεύτερο 45λεπτο για το τελικό σκορ.
Η Λαμία πέρασε θριαμβευτικά από το “Γεντί Κουλέ”, στην μάχη με τον ΟΦΗ με φόντο τη σωτηρία. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με σκορ 3-1, πραγματοποιώντας ένα σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία, φορτώνοντας παράλληλα με προβληματισμό και πίεση την ομάδα του Ηρακλείου.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Πόνσε στο 3′ στο “Γ. Καραϊσκάκης”, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μαντί Καμαρά στο 50′ κι έφθασε στην ανατροπή και τον θρίαμβο (4-1) με τα γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 72ο και στο 87ο λεπτό και του Χασάν στο 83ο λεπτό. Έτσι η διαφορά των ερυθρόλευκων από τους κιτρινόμαυρους – της δεύτερης από την τρίτη θέση δηλαδή – αυξήθηκε στους οκτώ βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, έστω με το ισχνό 1-0 ξεπέρασε το εμπόδιο του Αστέρα στο ΟΑΚΑ. ΑΕΛ και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, ενώ ίδιο ήταν το σκορ και στο “Κλ. Βικελίδης” ανάμεσα στον Άρη και τον Πανιώνιο, με τους κίτρινους να παίζουν με δέκα παίκτες από το 11ο λεπτό.

Έτσι ο Άρης έχασε έδαφος, καθώς η διαφορά του από τον τέταρτο, Ατρόμητο, αυξήθηκε στους έξι βαθμούς και από τον έκτο Παναθηναϊκό μειώθηκε στους δύο.

Ο Λεβαδειακός πανηγύρισε τη νίκη (1-0) επί του Παναιτωλικού κι αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή.

Η 21η αγωνιστική της Super League ξεκίνησε με δύο παιχνίδια το Σάββατο (16/2). Ο Ατρόμητος, ο οποίος νίκησε 2-0 στους “Ζωσιμάδες” τον ΠΑΣ Γιάννινα, κρατά γερά στα χέρια του τα “κλειδιά” της τέταρτης θέσης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-0 (16′ Άλτμαν)

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 0-2 (11′ Κουλούρης, 50′ Ουάρντα)

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου

ΑΕΛ – Ξάνθη 1-1 (8′ Νούνιτς / 21′ Ντίνις Αλμέιδα)

Λεβαδειακός – Παναιτωλικός 1-0 (54′ πεν. Τσαμπούρης)

Άρης – Πανιώνιος 1-1 (48′ Ματίγια / 56′ Τσιλούλης)

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 4-1 (50′ Καμαρά, 72′ & 87′ Φορτούνης, 83′ Χασάν / 3′ Πόνσε)

Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ 1-5 (64’ Ντούρσο / 5′ Πέλκας, 9′ Ολιβέιρα, 33′ Μπίσεσβαρ, 78′ Σβιντέρσκι, 88′ Ενρίκε)

ΟΦΗ – Λαμία 1-3 (86′ Σακόρ / 57′ Καραμάνος, 61′ Τομάς, 74′ Μπερτόγλιο)