Η βαθμολογία της EuroLeague: Στο 10-20 ο Παναθηναϊκός, τέσσερις ομάδες προκρίθηκαν στα playoffs

ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Αρμάνι Μιλάνο, Φενέρμπαχτσε και Αναντολού Εφές κλείδωσαν την παρουσία τους στα playoffs της EuroLeague, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έπεφτε στο 10-20 μετά από την εντός έδρας ήττα από τη Μπασκόνια. Δείτε πως διαμορφώνεται η κατάταξη με την 32η αγωνιστική σε εξέλιξη.

Στο 33% έπεσε το ποσοστό επιτυχίας του Παναθηναϊκού στην κανονική περίοδο της EuroLeague, μετά από την εντός έδρας ήττα από τη Μπασκόνια (82-97) για την 32η αγωνιστική. Στο 10-20 έπεσαν οι πράσινοι, στο 18-14 οι Βάσκοι, που έχουν εννέα νίκες στους τελευταίους δέκα αγώνες και βρίσκονται πλέον σε εξαιρετική θέση για να χωρέσουν στην οκτάδα και τα playoffs.

Το πρόγραμμα της βραδιάς άνοιξε η Αρμάνι Μιλάνο που προκρίθηκε στα playoffs με το άνετο διπλό της στο Βελιγράδι (93-72) επί του Ερυθρού Αστέρα, πριν η Ζάλγκιρις κάνει σπουδαία εμφάνιση στο β’ μέρος και με κορυφαίο τον εορτάζοντα Λούκας Λεκαβίτσιους επικρατήσει με 96-86 της Άλμπα Βερολίνου.

Οι Λιθουανοί έμειναν ζωντανοί για την οκτάδα, καθώς η Αναντολού Εφές ποδοπατούσε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (108-83) για το 13ο θετικό αποτέλεσμα στους τελευταίους 15 αγώνες της. Οι Τούρκοι προκρίθηκαν στα playoffs, ενώ η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη (86-74) στην Αγία Πετρούπολη στο πρώτο ματς χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, στο οποίο επίσης κλείδωσε την παρουσία της στην οκτάδα.

Η Μακάμπι, με τρεις χιλιάδες οπαδούς στο πλευρό της, επικράτησε της Μπαρτσελόνα στην παράταση (99-94) σε ένα καταπληκτικό ματς, ενώ η βραδιά έκλεισε με την αναμέτρηση Μπάγερν Μονάχου – Φενέρμπαχτσε, στην οποία οι Τούρκοι και τη νίκη πήραν (77-68) και τη διαφορά που θα τους χρειαστεί σε πιθανή ισοβαθμία με τους Βαυαρούς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣΖενίτ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-86
Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 83-108
Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 72-93
Ζάλγκιρις – Άλμπα Βερολίνου 96-86
Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 82-97
Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 99-94 (παρ.)
Μπάγερν – Φενέρμπαχτσε 68-77
Χίμκι – Βιλερμπάν 31/3 στις 20:00