Η βαθμολογία της EuroLeague: Στο 2-5 ο Παναθηναϊκός, τρελαίνει κόσμο η Μπάγερν

Πέντε ήττες σε επτά ματς μετράει ο Παναθηναϊκός, που παραμένει χαμηλά στην κατάταξη της κανονικής περιόδου την ώρα που η Μπάγερν Μονάχου μυρίζει κορυφή. Δείτε πως διαμορφώνεται η κατάσταση στη EuroLeague, με την 9η αγωνιστική σε εξέλιξη.
Με ήττα άνοιξε τη δεύτερη διαβολοβδομάδα της EuroLeague ο Παναθηναϊκός, καθώς δεν τα κατάφερε στη Φοντέτα. Λύγισε από την πιο έτοιμη, πιο “δεμένη” Βαλένθια (95-83) και έπεσε στο 2-5 πριν ταξιδέψει στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια για την 10η αγωνιστική της EuroLeague. Οι πράσινοι παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης,

Η βραδιά άνοιξε με την πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη της Χίμκι επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, ματς στο οποίο μίλησε η κλάση των Αλέξι Σβεντ – Έρικ ΜακΚόλουμ που καθάρισαν στην τέταρτη περίοδο με μεγάλα σουτ και ελεύθερες βολές.

Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με την σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Αναντολού Εφές, στο ματς που έλαμψε ξανά το άστρο του Γουέιντ Μπάλντουιν, ενώ λίγη ώρα μετά έλαμπε υπερβολικά πολύ εκείνο του Μάικ Τζέιμς που γύρισε στη σύνθεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την οδήγησε στην έκτη νίκη της σε εννέα αγώνες με το 87-78 επί της Ζάλγκιρις στο Κάουνας.

Η Μπασκόνια, τέλος, πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με επί μέρους σκορ 22-9 επικράτησε εύκολα της Φενέρμπαχτσε, η οποία στηρίχθηκε στον Κενάν Σιπάχι (!) και δεν μπορούσε να αντέξει μέχρι το φινάλε απέναντι στον “καυτό” Άλεκ Πίτερς.