Η Ζάκυνθος φιλικά 2-1 το Τσιλιβή

Φιλική νίκη με 2-1 η βελτιωμένη Ζάκυνθος το Τσιλιβή, στο Ζάντε μας.
Διαφορετικό πρόσωπο έδειξε η ομάδα της Ζακύνθου στο 4ο φιλικό ματς της σαιζόν και 2ο με την ομάδα του ΑΟ Τσιλιβή

Διαφορετικό πρόσωπο έδειξε η ομάδα της Ζακύνθου στο 4ο φιλικό ματς της σαιζόν και 2ο με την ομάδα του ΑΟ Τσιλιβή. Οι κυανοκίτρινοι έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και έδειξαν σαφή βελτίωση από τα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Τσιλιβή έδειξε καλά στοιχεία στο Β΄ μέρος όπου κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και μείωσε στο σκορ.

Ένα ματς που ήταν δυνατό, είχε νεύρα αλλά λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ζάκυνθος μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με πολλά τρεξίματα ανάγκασε τους παίκτες το Τσιλιβή σε αρκετά λάθη κυρίως στην μεσαία γραμμή. Στο 9΄ οι κυανοκίτρινοι προηγήθηκαν στο σκορ όταν ο Κούτνικ εκτέλεσε φάουλ, βρήκε κάθετα τον Ζυγκερίδη ο οποίος μπήκε στην περιοχή και από αριστερά με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 23΄ και πάλι ο Κούτνικ εκτέλεσε φάουλ από έξω δεξιά στην μικρή περιοχή σηκώθηκε εκεί σηκώθηκε ο Cunha πιο ψηλά από όλους και με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι τυπικά φιλοξενούμενοι (ΑΟ Τσιλιβή) ανέβασαν στροφές, κυκλοφόρησαν την μπάλα και προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στην αντίπαλη περιοχή. Κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με κοντινό σουτ του Μαρούδα μετά από κακό διώξιμο της μπάλας από τον Κούζα στο 53΄. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ο Μάριος Μαρούδας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ζακύνθου και στο 63΄ ακυρώθηκε γκολ του ίδιου παίκτη καθώς υποβλήθηκε σε θέση οφσάιντ συμπαίκτης του (παρεμπόδισε τον τερματοφύλακα σύμφωνα με τον επόπτη). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα της Ζακύνθου να κερδίσει το παιχνίδι με 2-1

Διαιτητές: Κωστάκης, Πλέσσας, Παλαιοθοδώρου

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Στάθης Καραμαλίκης) Κουτογλίδης (56΄Κούζας 73΄ Φαραός), Μαρίνος (60΄ Κολεύρης), Τζίνα (76΄ Κοτσώνης), Cunha, Πεταλωτής, Ντάσης, Σούρμπης, Γιόχαν (41΄ Μπαλαμπάνος), Γιοχάνες, Κούτνικ (70΄ Τσουκαλάς), Ζυγκερίδης (76΄ Κορφιάτης).

ΑΟ Τσιλιβή: (Πέτρος Τσούκλης) Τριάνταφυλλος, Γεωργίου, Αρετόγλου (47΄ Ελέζι), Μπατσής, Μούτσα, Τσελάϊ, Γκέκας (66΄ Παπαδόπουλος), Λιβέρης (72΄ Γεωργίου), Νταφέ, Ραπόσο (47΄ Μπουαζάζ), Μαρούδας (66΄ Μπαγιαμλλάρη).