Ηλιούπολη – ΑΕΚ Β’ 3-1: Ήττα με τριάρα και ανατροπή για Ένωση…

Η Ηλιούπολη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ Β’ 3-1 με ανατροπή. Η ομάδα του Νίκου Παντέλη πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη της για την παραμονή, ενώ η Ένωση παρέμεινε στους 12 βαθμούς.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό. Έπειτα από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ηλιούπολης, ο Περιστερίδης έκανε την έξοδο, αλλά προσπάθησε να απομακρύνει με το κεφάλι. Ο Χριστόπουλος πήρε την μπάλα και προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ηλιούπολη απάντησε στο 23ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία από τα αριστερά και ο Βάρκας έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τη μικρή περιοχή. Ο Λάτσι προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα αλλά την έστειλε στα δίχτυα του Χατζηεμμανουήλ.

Η Ένωση είχε δύο καλές στιγμές με τον Τζούντα Γκαρσία στο 30′ και τον Ζίνι στις καθυστερήσεις, ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στο 45′ σε μαρκάρισμα πάνω στον Τσαφταρίδη.

Η Ηλιούπολη μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ στο 66′ με κοντινή προβολή του Τριανταφυλλάκου, που πέρασε ως αλλαγή στην έναρξη του δευτέρου μέρους, έπειτα από κακή απομάκρυνση του Χατζηεμμανουήλ. Ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1 για την Ηλιούπολη στο 71ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός. Η ΑΕΚ Β’ απείλησε με τον Χριστόπουλο στο 83′, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Ν. Παντέλης): Περιστερίδης, Βοσνακίδης (55′ Ανδρέου) Ζιούλης (46′ Μπαξεβάνος) Τσαφταρίδης, Μουριέλ, Κρέτση (46′ Τριανταφυλλάκος) Γκοτσούλιας, Βάρκας, Φρίμπονγκ (64′ Φελίπε) Βασιλείου (86′ Κωστόπουλος) Μπαστακός.

ΑΕΚ Β (Σ. Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ραντόνια, Λάτσι, Παρράς, Γερολέμου (69′ Κορομηλάς) Δημητρίου (69′ Νούλας) Πανεράς (46′ Γκολφίνος) Τζ. Γκαρσία, Ζίνι (78′ Γεωργέας) Απ. Χριστόπουλος.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 για τον Β’ όμιλο