Σπορ

Indian Wells: Αποκλείστηκε από τον Τόμπσον ο Τσιτσιπάς (+vids)

Την ήττα γνώρισε στον β’ γύρο του Indian Wells ο Στέφανος Τσιτσιπάς, από τον Τζόρνταν Τόμπσον με 7-6, 4,6, 7-6, αποχαιρετώντας πολύ νωρίς την διοργάνωση.

Ο Έλληνας τενίστας εμφανίστηκε αρκετά έξω από τον ρυθμό του, προερχόμενος και από έναν τραυματισμό στον ώμο που τον επηρέασε αρκετά.

Για τον αντίπαλό του, νο. 87 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν μία ευχάριστη συγκυρία που του έδωσε την πρώτη νίκη καριέρας απέναντι στον Τσιτσιπά.

Ο Τόμπσον έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία στο tie break του 3ου σετ, όπου και κρίθηκε όλο το παιχνίδι.

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς δεν βρήκε ποτέ τα πατήματά του, ενώ ακόμα και το σερβίς του προσπάθησε πολύ για να το κρατήσει. Από την άλλη ο Τόμπσον ήταν φοβερός στα service games, με 4 love games και να χάνει μόλις δύο πόντους.

Στο 3ο σε το Έλληνας τενίστας ανέκαμψε και ισοφάρισε τα σετ, ενώ στο 3ο σετ ο Τσιτσιπάς είχε ανεβάσει ρυθμούς κατά πολύ, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πετύχει break point.

Ο Τόμπσον παρουσιάστηκε μακράν καλύτερος από τον Τσιτσιπά, σφραγίζοντας την νίκη μετά από δύο ώρες και 36 λεπτά.