Διεθνή

Ίντερ – Σαχτάρ 5-0: Αγρίεψαν τα παιδιά του Κόντε και πήγαν τελικό

Η Ίντερ ήταν καταιγιστική και με σκορ 5-0 επικράτησε της Σαχτάρ Ντόνετσκ παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Σεβίλλη.

ΗΊντερ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον δεύτερο ημιτελικό του Europa League κόντρα στην Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι νερατζούρι έκαναν πάρτι απέναντι στους Ουκρανούς τους οποίους διέλυσαν με σκορ 5-0.

Με αυτόν τον τρόπο η Ίντερ πήρε την πρόκριση για το τελικό της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Σεβίλλη που πέρασε το εμπόδιο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Μαρτίνες και Λουκάκου, ενώ ένα σημείωσε και ο Ντ’ Αμπρόζιο. Ο Αργεντίνος με τον Βέλγο στράικερ έχουν σκοράρει σε 10 από τα 11 ευρωπαϊκά παιχνίδια των νερατζούρι τη φετινή σεζόν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά η Ίντερ ήταν εκείνη που οριοθέτησε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η Σαχτάρ είχε την μπάλα, όμως δεν μπορούσε να βρει λύσεις μπροστά στο 3-5-2 του Αντόνιο Κόντε. Οι νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού.

Στο 17ο λεπτό ο Μπαρέλα έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από λάθος του Πιατόβ, έβγαλε μία ωραία σέντρα από τα δεξιά με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των Ουκρανών γράφοντας το 1-0.

Από εκεί και ύστερα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Ίντερ διαχειρίστηκε ιδανικά το παιχνίδι. Η Σαχτάρ είχε βραχυκυκλώσει και δεν μπορούσε να παίξει το ποδόσφαιρό της, καθώς οι νερατζούρι πάγωναν τον ρυθμό. Στο 26ο λεπτό παραλίγο να κάνουν το 2-0, αλλά ο Ντ’Αμπρόζιο δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Σαχτάρ απείλησε στο 29ο λεπτό όταν ο Ντε Φράι πρόλαβε ένα πλασέ του Μοράες μέσα στην περιοχή, ενώ στο 43′ ο Αντόνιο δοκίμασε ένα μακρινό, άστοχο σουτ.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έδειξε λίγο πιο ζωντανό, αφού η Σαχτάρ έπαιξε πιο γρήγορα την μπάλα. Ωστόσο, ξανά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την άμυνα της Ίντερ. Μάλιστα, οι νερατζούρι έφτασαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Μαρτίνες στο 61ο λεπτό.

Η Σαχτάρ βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση στο 62ο λεπτό. Ο Μοράις σηκώθηκε στη σέντρα του Ματβιένκο, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε απευθείας πάνω στον Χαντάνοβιτς.

Τελικά, η Ίντερ στο 64ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Μπρόζοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντ’ Αμπρόζιο σηκώθηκε και σημείωσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Κόντε.

Στο 72ο λεπτό ο Λουκάκου έχασε ευκαιρία μπροστά από τον Πιάτοβ, όμως δύο λεπτά αργότερα η Ίντερ έκανε το 3-0. Ο Στεπανένκο έχασε την μπάλα και ο Λαουτάρο Μαρτίνες με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε.

Η Ίντερ ήταν ασταμάτητη και στο 78ο λεπτό πέτυχε το 4-0. Πάλι από ένα λάθος της άμυνας των Ουκρανών, ο Μαρτίνες τροφοδότησε τον Λουκάκου, ο οποίος έγραψε και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βέλγος στράικερ στο 84ο λεπτό. Ο Λουκάκου κέρδισε κατά κράτος τον Κοτσολάβα, με ένα σπριντ πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και εκτέλεσε τον Πιάτοβ για το 5-0. Το αποτέλεσμα έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δίνοντας την πρόκριση στην Ίντερ.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γκοδίν, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Ντ’ Αμπρόζιο (81′ Μόζες), Γιάνγκ (66′ Μπιράγκι), Μπρόζοβιτς (85′ Σένσι), Μπαρέλα, Γκαλιαρντίνι, Λουκάκου (85′ Εσποσίτο), Μαρτίνες (78′ Λουκάκου)

Σαχτάρ (Κάστρο): Πιάτοβ, Ντοντό, Κρίβτσοβ, Κοτσολάβα, Ματβιένκο, Στεπανένκο, Αντόνιο, Μάρλος (75′ Κονοπλιάνκα), Πάτρικ (59′ Σόλομον), Τάισον, Μοράες

ΟΙ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ FINAL 8

Δευτέρα 10 Αυγούστου

Ίντερ – Λεβερκούζεν 2-1 (15′ Μπαρέλα, 21′ Λουκακού / 24′ Χάβερτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κοπεγχάγη 1-0 (95′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)

Τρίτη 11 Αυγούστου

Γουλβς – Σεβίλλη 0-1 (88′ Οκάμπος)

Σαχτάρ – Βασιλεία 4-1 (2′ Ζούνιορ Μοράες, 22′ Τάισον, 75′ πεν. Αλάν Πατρίκ, 88′ Ντοντό / 90+2′ Φαν Βόλσβινκελ)

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Σεβίλλη – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (26′ Σούσο, 78′ Ντε Γιόνγκ / 8′ Μπρούνο Φερνάντες (πεν.))

Ίντερ – Σαχτάρ 5-0 (19′, 74′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 64′ Ντ’ Αμπρόζιο, 78′, 84′ Λουκάκου)