Ιωνικός από… Ατσάλι στην Κρήτη!

Ο Ιωνικός πήρε μία σπουδαία και άκρως σημαντική νίκη στο Ηράκλειο επί του Ατσαλένιου με 2-1 και θα διεκδικήσει την άνοδο του, μέσω μπαράζ στη Football League!

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα του Ιωνικού ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Βασίλη Πογοσιάν, με τον 20χρονο μέσο να βρίσκεται σε ρόλο φορ μέσα στην περιοχή και να σκοράρει! Οκτώ λεπτά αργότερα  ο Δημακάκος έβγαλε ασίστ για τον Κουϊρουκίδη που σκόραρε το δωδέκατο φετινό του γκολ! Ωστόσο, στο 15′ ο Ατσαλένιος μείωσε με τον Παπαδομιχελάκη μέσα από την περιοχή και το ματς πήρε φωτιά!

Στη συνέχεια και στο 18′ ο Πλουσής δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 41′ ο Κουρεπίνης έδιωξε τη μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή! Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τον Ιωνικό, με τον Μουστάκη να αποχωρεί λόγω τραυματισμού και τον Καρέλη να παίρνει τη θέση του. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βρεττού στο 61′. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι λόγω της αριθμητικής τους υπεροχής, είχαν την κατοχή μπάλας και απώλεσαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Κουϊρουκίδη. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 89′, όταν ο Πατηνιώτης βγήκε στην… πλάτη της άμυνας του Ιωνικού και πλάσαρε από διαγώνια θέση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 93′ έμεινε και ο Ιωνικός με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Καλλέργης με δεύτερη κίτρινη.

Ατσαλένιος: Μανουσάκης, Φραγκιαδάκης, Παπαδομιχελάκης, Πετράκης, Σαμουηλίδης (90′ Νηστικάκης), Βρεττός, Πλουσής, Κερμενίδης (75′ Ξυλούρης), Πατηνιώτης, Καρλίτο (77′ Κεβριστάκης), Καϊμακαμούδης (70′ Ξεπαπαδάκης)

Ιωνικός: Κουρεπίνης, Μουστάκης (46′ Καρέλης), Δημακάκος, Μανωλάς (83′ Κατσικογιάννης), Πλάκας (71′ Σάμιος), Γκοτσούλιας, Μακρίδης (65′ Πατσατζόγλου), Πογοσιάν, Ατματζίδης, Καλλέργης, Κουρουϊκίδης.