Ιωνικός – Λαμία 2-2: Με γκολ – ποίημα ο Τόσιτς υπέγραψε την παραμονή των Φθιωτών, υποβιβάστηκαν οι Νικαιώτες (+videos)

Η Λαμία έκανε μια επική ανατροπή, γύρισε από το 2-0 εις βάρος και με ένα γκολ-ποίημα του Τόσιτς ισοφάρισε σε 2-2 με τον βαθμό αυτό να δίνει στην ομάδα της Φθιώτιδας τον πόντο που ήθελε για να την κρατήσει στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά όμορφο με ωραία γκολ, με ανατροπές, με μάχες, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και με τους παίκτες και των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο.

Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έξαλλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να κρατήσουν τα δάκρυα τους για τον υποβιβασμό της ομάδας τους.

Προβάδισμα δύο τερμάτων σε επτά λεπτά

Οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους με διαφορετικό σύστημα και ανάλογα με το τι ήθελε ο καθένας. Ο μεν Ιωνικός έπαιξε φουλ επίθεση καθώς ήθελε μόνο το τρίποντο ενώ η Λαμία που της έκανε και η ισοπαλία έπαιξε περισσότερο αμυντικά με στόχο να κρατήσει το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν τη μπάλα στα πόδια τους. Έψαχναν ένα γρήγορο γκολ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε επτά λεπτά και να γίνουν το απόλυτο φαβορί για την παραμονή στην κατηγορία.

Αρχικά στο 30′ ο Ελευθεριάδης, ο πιο κοντός παίκτης στον αγωνιστικό χώρο, πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ από τα δεξιά και νίκησε τον Κοσέλεφ για το 1-0 του Ιωνικού.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ιωνικός βγήκε όμορφα στην επίθεση από τα δεξιά η μπάλα πήγε στον Σάκιτς ο οποίος προσπάθησε να σουτάρει η μπάλα κόντραρε έφτασε εκτός στον Κάνιας που με ένα τρομερό κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα για το 2-0 των γηπεδούχων.

Προειδοποίησε η Λαμία

Η Λαμία θα μπορούσε να μειώσει το σκορ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο. Ο “κεραυνός” του Σιμόν εκτός περιοχής τράνταξε το όριζοντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη με το ημίχρονο να λήγει με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Λεωνίδα Βόκολο να κάνει δύο αλλαγές στην ομάδα του με στόχο να βρει αρχικά ένα γκολ για να μειώσει το σκορ και εν συνεχεία ένα ακόμη για να ισοφαρίσει.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 αρκετά νωρίς και να πάρουν ψυχολογία. Στο 53′ ο Νούνιες γύρισε υπέροχα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Χουτεσιώτη.

Γκολάρα από τον Τόσιτς

Οι δύο ομάδες είχαν κάποια σουτ στην εστία αλλά με τους δύο γκολκίπερ, τον Χουτεσιώτη για τους γηπεδούχους και τον Κοσέλεφ για τους φιλοξενούμενους να μπλοκάρουν σταθερά.

Στο 73′ η Λαμία κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο εκτός περιοχής. Ο Τόσιτς ανέλαβε την εκτέλεση του. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής που είχε σκοράρει και κόντρα στον Λεβαδειακό στις καθυστερήσεις πέρασε τη μπάλα πάνω από το τείχος και την έστειλε στο αριστερό γάμα του Χουτεσιώτη για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κόντεψαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή και τη νίκη όταν στις καθυστερήσεις του αγώνα οι παίκτες της Λαμίας βγήκαν στην αντεπίθεση από τα αριστερά με την παράλληλη μπαλιά του Μανούσου προς τον Βασιλαντωνόπουλο αλλά ο Χουτεσιώτης μπόρεσε να μπλοκάρει στο 92′ και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Εν τέλει όμως το τελικό 2-2 κράτησε τη Λαμία στην κατηγορία για μια ακόμη χρονιά.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό (76′ Λοβέρα), Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (70′ Γούλερι), Μασάς (70′ Σεμπά), Ελευθεριάδης (60′ Ούγκο Σόουζα), Μαντζής.

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Αμπάντα (46′ Σαραμαντάς, 84 λ.τρ Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Τσιλούλης (64′ Ρόμανιτς), Σλίβκα (75′ Σλίβκα), Στάνκο, Μαρτίνεθ (46′ Τόσιτς), Νούνιες, Μεντίνα.