Ιωνικός Νικαίας-Λάρισα (83-76): Νίκη παραμονής με «καυτό» Χουγκάζ (+video)

Με «όπλο» του την εξαιρετική του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, αλλά και με έναν Νίκο Χουγκάζ να είναι «καυτός» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε στην έδρα του επί της Λάρισας με 83-76, κάνοντας ένα σημαντικό «βήμα» για την παραμονή στην Basket League.

Ο Ιωνικός Νικαίας κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα σήμερα κόντρα στη Λάρισα και κατάφερε έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Χουγκάζ, να επικρατήσει στην έδρα του με 83-76 για την 18η “στροφή” του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Έτσι, οι Νικαιώτες ανέβηκαν στο 7-11, ενώ από την άλλη η Θεσσαλική ομάδα υποχώρησε στο 5-13.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Το σκορ της αναμέτρησης “άνοιξε” με δυο εύστοχες ελεύθερες βολές ο Κώττας για τη Λάρισα, ενώ λίγο αργότερα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τον Ιωνικό Νικαίας ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Οι φιλοξενούμενοι γρήγορα απέκτησαν ξέφρενο αγωνιστικό ρυθμό στην επίθεσή τους, ευστοχώντας 2 συνεχόμενες φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων χάρη σε δυο σουτ των Washington και Rush. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου μάλιστα η Θεσσαλική ομάδα αύξησε τη διαφορά υπέρ της στους 10 πόντους (6-16) με ακόμη ένα τρίποντο του άλλοτε πρωταθλητή ΝΒΑ, Brandon Rush.

Ο “χορός” των τριπόντων συνεχίστηκε και για τους γηπεδούχους, καθώς βρήκαν και εκείνοι “στόχο” μέσω των Χουγκάζ και Muhaymin. Οι Νικαιώτες πέρασαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα και στον έμπειρο Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος με δυο κερδισμένες βολές μείωσε στους 4 πόντους (14-18). Ωστόσο και σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου απάντησε με τρίποντο του Brown. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 20-28 υπέρ της Λάρισας χάρη σε ένα “drive” του Brown.

2ο δεκάλεπτο

To δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με τη Λάρισα να ευστοχεί σε σουτ δυο πόντων από τον Μούρτο (20-30) ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά σε “διψήφια νούμερα”. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το “κρεσέντο” τους στα τρίποντα. Αρχικά στην περίοδο αυτή στόχο βρήκε πρώτος ο Καμπερίδης, ενώ στη συνέχεια το ίδιο “έργο” επανέλαβαν και οι Καμάρας, αλλά και Rush.

Περίπου 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα για το πρώτο μέρος η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου “χαλάρωσε” αρκετά στην άμυνά της, με αποτέλεσμα η αντίπαλός της να βρει εύκολα διαδρόμους και να “εκτοξεύσει τη διαφορά” μέχρι και στους 15 πόντους (34-49) με ένα δίποντο του Κώττα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ένα εύστοχο “drive” του Τολιόπουλου να μειώνει για τον Ιωνικό στους 11 πόντους (38-49) και το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

3ο δεκάλεπτο

Ο Ιωνικός Νίκαιας ξεκίνησε “ζεστά” με ένα γρήγορο 4-0 σερί στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα χάρη σε δυο ενέργειες των Πετρόπουλο και Hollowell. Στη συνέχεια μάλιστα ο δεύτερος με δυο εύστοχες βολές μείωσε τη διαφορά στους 6 μόλις πόντους (45-51) δείχνοντας τις “διαθέσεις” της ομάδας του για ανατροπή. Η Λάρισα κατάφερε να διατηρήσει για λίγο ακόμα τη διαφορά υπέρ της σε διψήφια διαφορά με ένα τρίποντο από τον Rush (47-57).

Οι γηπεδούχοι “έσφιξαν” την άμυνά τους και βελτίωσαν παράλληλα την επιθετική τους λειτουργία. Περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Νικαιώτες μείωσαν στους 4 πόντους (53-57) με δυο βολές του Holyfield. Ο Παπαδάκης ήταν ο μόνος που “στεκόταν” καλά στο παρκέ για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου σε εκείνο το διάστημα, ωστόσο αυτό δεν αρκούσε. Με ένα “γκολ-φαουλ” από τον Holyfield, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά μόλις στους 2 πόντους (58-60) πλησιάζοντας αρκετά κοντά. Ο Rush ευστόχησε σε ένα σουτ τριών πόντων από τη γωνία και διαμόρφωσε το τελικό 58-63 για την τρίτη περίοδο του ματς.

4ο δεκάλεπτο

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με νευρικότητα και από τις δυο ομάδες. Νωρίς στα πρώτα λεπτά της περιόδου ο Κώττας για τη Λάρισα αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Στη συνέχεια και μετά από 2 λεπτά χωρίς σκορ, ο Χουγκάζ ευστόχησε σε ένα σουτ τριών πόντων μειώνοντας τη διαφορά και πάλι στο καλάθι (61-63), ενώ αργότερα πρόσθεσε και το 5ο του σουτ τριών πόντων (64-63) βάζοντας την ομάδα του για πρώτη φορά σήμερα μπροστά στο σκορ. Το “συγκρότημα” του Βαγγέλη Αγγέλου έπαιζε εκπληκτική άμυνα και ο Χουγκάζ έβλεπε το καλάθι “σαν βαρέλι”, καθώς πρόσθεσε και άλλο ένα τρίποντο. Οι δυο βολές του Τολιόπουλου στο φάουλ που κέρδισε μετά το “ankle breaker” που έκανε στον Rush, έδωσαν “αέρα” 6 πόντων στην ομάδα του (69-63), ενώ εκείνη “έτρεχε” ένα 11-0 σερί στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Το σερί αυτό “έσπασε” με μια ελεύθερη βολή ο Gordon για τη Λάρισα, ωστόσο αυτό δεν σταμάτησε τους Νικαιώτες στην άλλη μεριά του γηπέδου. Ο Hollowell με ένα τρίποντο από τη γωνία, αλλά και ο Τολιόπουλος με δυο βολές, ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (74-64) υπέρ του Ιωνικού Νικαίας. Στη συνέχεια όμως η Λάρισα και περίπου 2 λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, με μια βολή του Brown και ένα δυναμικό κάρφωμα από τον Gordon κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 6 πόντους, όμως ο Χουγκάζ δήλωσε για άλλη μια φορά παρών με το 7ο εύστοχο σουτ τριών πόντων σε ισάριθμες προσπάθειες (79-70).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με παρόμοια εικόνα στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα και έτσι ο Ιωνικός κατάφερε να επικρατήσει με 83-76 κόντρα στη Λάρισα χάρη σε μια εξαιρετική εμφάνιση του Χουγκάζ, αλλά και εξαιρετική παρουσία γενικότερα της ομάδας και στις δυο πλευρές του γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76