Ηρόδοτος – Κέρκυρα 0-2: “Καθάρισαν” Τουράμ και Βίλα στο Ηράκλειο (+video)

Η Κέρκυρα πέρασε από το Ηράκλειο, με τους Τουράμ και Βίλα να πετυχαίνουν τα γκολ της νίκης (0-2) επί του Ηρόδοτου, και συνεχίζει την προσπάθεια επιστροφής της στη Super League.

Η Κέρκυρα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του Παγκρήτιου και απείλησε για πρώτη φορά στο 26ο λεπτό. Ο Κρητικός δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στη συνέχεια ο Σιατραβάνης δοκίμασε νέο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Τουράμ άνοιξε το σκορ για την ομάδα από το νησί του Ιονίου στο 64ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μότα από δεξιά και με κεφαλιά νίκησε τον Κασμερίδη. Στο 70ό λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Κονέ δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για “θέατρο”, στην προσπάθειά του να κερδίσει πέναλτι.

Ο Εμιλιάνο Βίλα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κούρου στο 79ο λεπτό έκανε το 0-2 για τους Φαίακες και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της επικράτησής τους στο ματς του Ηρακλείου. Με αυτή τη νίκη έπιασε στη δεύτερη θέση τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος δοκιμάζεται την Κυριακή (13/1, 15:00) στα Τρίκαλα, και συνεχίζει την προσπάθεια άμεσης επιστροφής της στη Super League.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης, Χατζηλιάδης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (62′ Νύκταρης), Φραγκουλάκης, Κονέ, Αγγελούδης (75′ Σιαλμάς).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Ζορμπάς (45′ Μότα), Κόντος (87′ Μίσκου), Λινάρδος, Σιατραβάνης (67′ Βίλα), Τουράμ.