Χωρίς γκολ το Γερμανία-Γαλλία, ντεμπούτο Λιβάγια και ισοπαλία με Πορτογαλία

Στο μηδέν έμεινε το ντέρμπι του Μονάχου ανάμεσα σε Γερμανία και Γαλλία για τον 1ο όμιλο της League A του Νations League – Φιλική ισοπαλία 1-1 ανάμεσα σε Πορτογαλία και Κροατία στο ντεμπούτο του Λιβάγια.

Γερμανία και Γαλλία άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια καθώς έμεινε ισόπαλοι 0-0 στην πρεμιέρα του 1ο γκρουπ της League A του Nations League.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Τα «πάντσερ» ανέβασαν ρυθμούς μετά το 60′ αλλά ο κίπερ Αρεολά που ήταν και το νέο πρόσωπο της Γαλλίας σε σχέση με την ομάδα του τελικού του Μουντιάλ ήταν εκπληκτικός και σταμάτησε 3-4 φορές τις γαλλικές απόπειρες.

Γερμανία: Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Ρούτινγκερ, Κροος, Κίμιχ, Γκορέτσκα (66’ Γκιντογκάν), Μίλερ, Ρόις (84’ Σανέ), Βέρνερ
Γαλλία: Αρεολά, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν (80’ Φεκίρ), Ματουιντί, Ζιρού (66’ Ντεμπελέ)

Με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουκρανία έφυγε με μεγάλη νίκη (2-1) από την Τσεχία, όπως και οι Βούλγαροι που πέρασαν με 2-1 από τη Λιουμπλιάνα απέναντι στη Σλοβενία. Στο Ullevaal οι Νορβηγοί πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Στέφαν Γιόχανσεν και «τελείωσαν» νωρίς το παιχνίδι με την Κύπρο. Η Ουαλία διέλυσε με 4-1 την Ιρλανδία στο Κάρντιφ, η Ανδόρα πήρε «λευκή» ισοπαλία στη Λετονία, ενώ η Π.Γ.Δ.Μ. δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους ερασιτέχνες του Γιβραλτάρ.

Τσεχία-Ουκρανία 1-2

(4΄ Σικ – 45΄ Κονοπλιάνκα, 90΄+3 Ζιντσένκο)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία-Ρωσία 7/9

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Β. Ιρλανδία-Βοσνία 8/9

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ουαλία-Ιρλανδία 4-1

(6΄ Λόρενς, 18΄ Μπέιλ, 37΄ Ράμσεϊ, 55΄ Ρόμπερτς – 66΄ Σ. Γουίλιαμς)

Αρμενία-Λιχτενστάιν 2-1

(30΄ Πιτσέλι, 76΄ Μπαρσεγκιάν – 33΄ Βόλφινγκερ)

Γιβραλτάρ-Π.Γ.Δ.Μ. 0-2

(19΄ Τρικόφσκι, 35΄ Αλιόσκι)

Ντεμπούτο για Λιβάγια, βασικός και ο Χουλτ

Λιβάγια και Χουλτ ήταν βασικοί με Κροατία και Σουηδία αντίστοιχα, ωστόσο, κανείς από τους δύο παίκτες της ΑΕΚ δεν πανηγύρισε νίκη με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.

Η δευτεραθλήτρια κόσμου, πάντως, αναδείχθηκε ισόπαλη, 1-1, με την Πορτογαλία στο Φάρο, σε φιλικό που δεν αγωνίστηκε με τους Ίβηρες ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο επιθετικός της ΑΕΚ στην «παρθενική» του εμφάνιση με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του αντικαταστάθηκε στο 57΄ από τον Σαντίνι.

Ο Νίκλας Χουλτ έπαιξε σε όλο το 90λεπτο με την Σουηδία, παρ΄ όλα αυτά η σκανδιναβική ομάδα ηττήθηκε 2-0 από την Αυστρία στην «Τζενεράλι Αρένα» της Βιένης.