Ισοπαλία 1-1 ανάμεσα σε Λάρισα και Κηφισιά στο Αλκαζάρ

Ισοπαλία 1-1 ανάμεσα  σε Λάρισα και Κηφισιά στο Αλκαζάρ

Χρήσιμα συμπεράσματα είχαν την ευκαιρία να βγάλουν οι προπονητές της ΑΕΛ και της Κηφισιάς, στο πρώτο φιλικό των Βυσσινί επί λαρισινού εδάφους, με σκορ 1-1…

Η Κηφισιά ήταν καλύτερη, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως το πέναλτι του Κούστα οδήγησε στην ισοπαλία την αναμέτρηση.

Η ενημέρωση της ομάδας των βορείων προαστίων:

Η Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την ΑΕΛ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 3 Σεπτεμβρίου στο Στάδιο Αλκαζάρ. Ανώτερη στο πρώτο μέρος η ομάδα του Γιώργου Πετράκη, προηγήθηκε στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλα στο δεύτερο μέρος είδε τον Κρίστιαν Κούστα να ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, η ΠΑΕ ΑΕΛ τίμησε τον Τεχνικό Διευθυντή της ΠΑΕ Κηφισιά, Στέφανο Κοτσόλη, για την τετραετή προσφορά του στον σύλλογο (2005-’09). Η ΠΑΕ Κηφισιά θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά την ΠΑΕ ΑΕΛ για τη φιλοξενία.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Κηφισιά καταγράφηκε στο 11ο λεπτό. Ο Αντώνης Παπασάββας έκανε τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον Μάκη Παυλάκη να βγαίνει απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι. Στο 23′ της αναμέτρησης, μετά από στατική φάση με εκτελεστή τον Μαντί Ταλάλ, η μπάλα κατέληξε στον Ντίλαν Σέις, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δοκάρι της ΑΕΛ.

Αυτό που δεν κατάφερε σε εκείνη τη φάση όμως, ο Ντίλαν Σέις, το πέτυχε στο 36ο λεπτό. Ο Γιάννης Σωτηράκος βρήκε τον Ανδρέα Τεττέι με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, εκείνος έδειξε αλτρουισμό, αφού πάσαρε στον Ντίλαν Σέις που βρισκόταν δίπλα του, με τον νεοαποκτηθέντα ακραίο επιθετικό να σκοράρει προ κενής εστίας για το 1-0 της Κηφισιάς.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη απείλησαν ξανά. Ο Ανδρέας Τεττέι, ο Αντώνης Παπασάββας και ο Βαγγέλης Νοικοκυράκης συνεργάστηκαν άψογα, αλλά ο Ντίλαν Σέις για μερικά μόλις εκατοστά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Νωρίς στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΛ έφτασε στην ισοφάριση καθώς στο 56′ ο Κρίστιαν Κούστα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν έγινε κάποια άλλη καλή στιγμή από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, με το φιλικό παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Σωτηράκος (62′ Μπαρμπόσα), Νοικοκυράκης (87′ Σμπώκος), Να, Παυλάκης (72′ Ποζατζίδης Λ.), Παπασάββας, Ταλάλ (87′ Δημοσθενιάδης), Σέις (62′ Πρίτσας), Ιατρούδης (62′ Παναγιώτου), Τεττέι (72′ Κουιρουκίδης).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Γαρουφαλιάς, Κ. Παπαγεωργίου, Ραμίρες, Όγκμποε, Πεντρόζο, Γλυνός.

Αγωνίστηκαν ακόμα οι Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Κοσσονού, Μαξιμένκο, Γωγουβίτης, Θωμαΐδης, Νίνο, Μιλτιάδης, Κούστα, Τσουμάνης, Μαυρίας.