Ισόπαλος (1-1) στην Πολωνία ο Ολυμπιακός (photos) …

Ισόπαλος και στο τρίτο φιλικό στην Πολωνία ο Ολυμπιακός, αυτή τη φορά με τη Λέχια Γκντανσκ (1-1). Το γκολ των “ερυθρόλευκων” ήρθε στο 93′ με τον Γκερέρο, θετική παρουσία από τους Σεμέδο – Βαλμπουενά.

Μετά την Πογκόν (1-1) και τη Χάποελ Μπερ Σεβά (2-2), ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος και στο τρίτο του φιλικό επί πολωνικού εδάφους. Οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν στο 1-1 με τη Λέχια Γκντανσκ, δείχνοντας θετική εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του φιλικού. Από ατομικό λάθος του Σιαμπάνη – στο ανεπίσημο ντεμπούτο του- το τέρμα των Πολωνών στο 69′ με τον Βόλσκι, ισοφάρισε στο 93′ ο Γκερέρο. Όπως και με τη Μπερ Σεβά, έτσι

Πάμε να δούμε τα στοιχεία που μάθαμε από τον αγώνα των “ερυθρόλευκων” στο Γκντανσκ.

ΟΙ ΟΚΤΩ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΕΜΕΔΟ

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα κάτω από τα γκολπόστ. Δεξιός μπακ έπαιξε ο Ελαμπντελαουί, αριστερός ο Τσιμίκας και οι Βούκοβιτς – Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Γκιλιέρμε – Μπουχαλάκης, δεξιός εξτρέμ ο Μπρούνο, αριστερός ο Ποντένσε και ο Φορτούνης χρησιμοποιήθηκε πίσω από τον Ντουρμισάι. Με άλλα λόγια, οι οκτώ από τους έντεκα βασικοί ήταν και πέρυσι και στον Ολυμπιακό. Σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε η ομοιογένεια. Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης και Ποντένσε άλλαζαν πολύ ωραία τη μπάλα σε μικρούς χώρους, στην προσπάθειά τους να διασπάσουν την άμυνα της Λέχια.

Οι Πολωνοί, βέβαια, προκάλεσαν προβλήματα στην άμυνα των “ερυθρόλευκων” στα πρώτα 15-20 λεπτά και μάλιστα θα μπορούσαν εκείνοι να ανοίξουν πρώτοι το σκορ, όταν στο 7′ ο Μαουλάνα είχε δοκάρι σε κοντινό πλασέ. Στο διάστημα κατά το οποίο η Λέχια ήταν πιο απειλητική, ο Σεμέδο είχε κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Έφτασε κοντά στο γκολ ο Πορτογάλος στόπερ στο 14′, ενώ γενικά είχε καλή παρουσία. Με την παρουσία του έδειξε πως μπορεί να ηγηθεί των μετόπισθεν.

Μετά το 20λεπτο, ο Μαρτίνς αποφάσισε να περάσει τον Μπρούνο αριστερά, τον Ποντένσε δεξιά, ενώ ο Φορτούνης χρησιμοποιήθηκε δίπλα στον Ντουρμισάι. Ένα 4-4-2, δηλαδή. Μετά το 20λεπτο ο Ολυμπιακός διόρθωσε τις αμυντικές ανορθογραφίες, κρατούσε τη μπάλα στην κατοχή του, αλλά δεν είχε ταχύτητα στην ανάπτυξη για να μπορέσει να απειλήσει. Και όταν το έκανε, οι Πολωνοί έκαναν φάουλ για κίτρινη κάρτα, προκειμένου να σταματήσουν Φορτούνη και Γκιλιέρμε, που σε τουλάχιστον δύο στιγμές έφυγαν με αξιώσεις στην αντεπίθεση.

Από τα δυσάρεστα του πρώτου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό ήταν ότι στο 33′ ο Βουκοβιτς τραυματίστηκε και μπήκε ο Μπα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μισού, οι παίκτες του Μαρτίνς ανέβηκαν περισσότερο και απειλούσαν κυρίως από δεξιά, με γυρίσματα των Ομάρ – Ποντένσε και τελειώματα των Φορτούνη – Μπρούνο. Ο Μπουχαλάκης στο 45′ νικήθηκε από τον Αλομέροβιτς στην τελευταία φάση για το 45λεπτο.

Ο ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΒΑΛΜΠΟΥΕΝΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με τον Ποντένσε να απειλεί δύο φορές. Στο 51′ ο Ντουρμισάι πέρασε εκτός και τον αντικατέστησε ο Βαλμπουενά. Με αυτήν την αλλαγή, στην κορυφή πέρασε ο Φορτούνης. Ο Μπρούνο μετακινήθηκε δεξιά, ο Ποντένσε πέρασε στον άξονα και ο νεοεισελθών αριστερός εξτρέμ.

Λίγο αργότερα ο Μπρούνο θα περνούσε στον άξονα και ο Ποντένσε θα πήγαινε δεξιά. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή μπάλας σε ένα παιχνίδι που είχε και ένταση με δυνατά μαρκαρίσματα. Η Λέχια έμενε μακριά από την περιοχή του Σα, ενώ πριν γίνουν μαζεμένες αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς, στο 62′ ο Φορτούνης νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Λέχια.

ΟΙ ΟΚΤΩ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ… ΑΠΕΙΡΙΑΣ

Στο δίλεπτο 64′ – 65’ο Μαρτίνς έκανε οκτώ αλλαγές και ο Ολυμπιακός έπαιξε στην κορυφή με Γκερέρο – Σολδάνο. Ένας από αυτούς που μπήκαν στο παιχνίδι ήταν ο Μάριος Σιαμπάνης, που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του. Αφού στο 68′ ο Γιώργος Μασούρας απείλησε με σουτ που πέρασε πάνω από το δοκάρι, στο 69′ ακολουθούσε το 1-0 της Λέχια. Ο Μπα δεν έκανε το καλύτερο δυνατό γύρισμα στον Σιαμπάνη, αυτός αντί να διώξει με τη μία προτίμησε να κάνει ντρίμπλα, αλλά έχασε τη μπάλα και το σουτ του Βόλσκι από δεξιά κατέληξε στα δίχτυα των “ερυθρόλευκων” (1-0).

Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΜΕ ΓΚΕΡΕΡΟ ΣΤΟ 93′

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν την κατοχή και να ψάχνουν τρόπο να διασπάσουν την πολωνική άμυνα, χάνοντας ευκαιρίες με Μασούρα και Βαλμπουενά. Ο Σιαμπάνης στο 88′ πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση με το ένα χέρι σε κοντινό δυνατό σουτ, διορθώνοντας κατά κάποιο τρόπο το λάθος στη φάση του γκολ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να κρατήσει στο δεύτερο ημίχρονο την πολύ καλή εικόνα του Βαλμπουενά που ανεβάζει ρυθμό ολοένα και περισσότερο. Ο Γάλλος ήταν δραστήριος, θα μπορούσε να σκοράρει, ενώ από δική του εκτέλεση φάουλ προήλθε το 1-1, όταν στο 93′ ο Γκερέρο με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους..

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ: Αλομέροβιτς, Φίλα (74′ Μακόβσκι), Ναλέπα, Μαλόκα (74′ Αουγκουστίν), Μλαντένοβιτς (60′ Χαράσλιν), Λούκασικ, Κουμπίτσκι, Γκάχος, Βίκρι, Σόμπιετς, Ουντόβιτσιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ (65′ Τοροσίδης), Σεμέδο (65′ Αβραάμ), Βούκοβιτς (35 λ. τρ. Μπα), Τσιμίκας (64′ Κούτρης), Γκιλιέρμε (65′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65′ Σολδάνο), Μπρούνο (65′ Γιώργος Μασούρας), Φορτούνης (65′ Γκερέρο), Ποντένσε (65′ Ανδρούτσος), Ντουρμισάι (51′ Βαλμπουενά).