Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός διέλυσε την Μπάγερν!

Ένας εντυπωσιακός Ολυμπιακός έκανε φύλλο και… φτερό την Μπάγερν Μονάχου, συντρίβοντάς την 83-60 για το 8/8 στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα της «διαβολοβδομάδας».

Άριστα… δέκα πήρε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά στη «διαβολοβδομάδα», όπου με «όπλο» την άμυνά τους, συνέτριψαν 83-60 την Μπάγερν Μονάχου, για το 8/8 στο ΣΕΦ και το 10-5.

Εξαιρετικό μπάσκετ για 34 λεπτά από την ομάδα του Πειραιά, με τη διαφορά να εκτοξεύεται και πάνω από τους 30 πόντους και μάλιστα με άσχημο ποσοστό έξω από τα 6,75μ., όπου μέτρησαν 6/21 τρίποντα.

Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Λαρεντζάκη να είχε 15π., τον Γουόκαπ 13π. και τον Ντόρσεϊ άλλους 10π.

Από τους Βαυαρούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 7-8, ξεχώρισε ο Ρούμπιτ με 10π. και μάλιστα ήταν ο μοναδικός διψήφιος.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες έκαναν εξαιρετική εκκίνηση, καθώς με την σκληρή τους άμυνα υποχρέωναν σε απανωτά λάθη την Μπάγερν και με τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ στο ανοικτό γήπεδο, πήγαν στο 10-0, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι Γερμανοί κρατούνταν επιθετικά με τον Γιάραμαζ, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν το ίδιο και ξέφυγαν στο +12 (18-6), στο 6’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να μην είχαν σουτ έξω από τα 6,75μ., αλλά με το σωστό… τάισμα του Μάρτιν στα τελευταία λεπτά, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +16 (26-10).

Με μπροστάρη τον Τόμας, η Μπάγερν μείωσε την απόσταση (30-17), στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Όμως, ο Ολυμπιακός… συνήλθε γρήγορα, καθώς έσφιξε ξανά την άμυνά του και κυριαρχώντας μέσα στη ρακέτα, εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (41-19), στο 16’. Η τρομερή άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα είχε μπλοκάρει για τα καλά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκόραραν κυρίως με τις βολές του Λούτσιτς. Από την άλλη, συνέχισαν το ίδιο εξαιρετικά «διαβασμένο» παιχνίδι τους μέσα στο «ζωγραφιστό» και με τον Φαλ να παίρνει την… μπαγκέτα, πήγαν στα αποδυτήρια με το +25 (49-24).

Χωρίς… φαντασία στην επίθεση μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνδεθεί με το καλάθι και με τον Ρούμπιτ η Μπάγερν να μειώνει (51-29), στο 23’. Ωστόσο, οι Πειραιώτες αντέδρασαν ισοπεδωτικά και μέσα από την τρομερή τους άμυνα έκαναν απανωτά κλεψίματα, βρίσκοντας πόντους στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +34 (65-31), στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα άφησαν το πόδι από το… γκάζι, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 65-37 της τρίτης περιόδου.

Με τα τρίποντα του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά στο +34 (71-37), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν υπερβολικά, κάνοντας απανωτά λάθη και χάνοντας σωρεία αμυντικών ριμπάουντ, με τον Χάντερ να κάνει… θραύση και την Μπάγερν με σερί τρίποντα να κάνει επιμέρους σκορ 3-19 (74-56), στο 36’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν ξανά και πήραν τη νίκη με το τελικό 83-60.

MVP: Όποιος πάτησε το παρκέ του ΣΕΦ έβαλε το… λιθαράκι του στη νίκη του Ολυμπιακού. Ξεκάθαρα ο MVP ήταν η… άμυνα, που μπλόκαρε τη φορμαρισμένη ομάδα του Τρινκιέρι και την κράτησε μόλις στους 63 πόντους.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Τα τρίποντα δεν πήγαν καλά για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν είχαν ούτε ένα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με το χαμηλό 6/21. Ωστόσο, εκείνο που έκανε τη διαφορά ήταν το εξαιρετικό 75,8% στα δίποντα, με 25/33.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60