Ήττα με 1-0 στο 94′ σε Ρόδο για Καλαμάτα, που δεν έκανε ούτε φάση: Της… αμύνης τα παιδιά! (photos)

Οι ηρωικοί οπαδοί της Μαύρης Θύελλας, σήμερα στο ποδηλατοδρόμιο της Ρόδου!

ΡΟΔΟΣ: Ανταπόκριση

Έκανε   ότι  σχεδόν… μπορούσε και σήμερα για να χάσει από τον τοπικό Διαγόρα στη Ρόδο η κακή και απολύτως (!) αμυντική Μαύρη Θύελλα – χωρίς καμία (!) φάση επί 95′ πάλι λεπτά, καθώς, με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα οι “Ροδίτες” επικράτησαν στην έδρα τους της Καλαμάτας με 1-0, για το πρώτο ματς των μπαράζ ανόδου στη νέα Football League

Με το «χρυσό» γκολ λοιπόν του Ντουαλά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Διαγόρας πήρε το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στo γήπεδο του Μεσσηνιακού, την ερχόμενη Τετάρτη στις 3 το απόγευμα.  Φοβήθηκε πάλι υπερβολικά το ματς ο Γιάννης Χριστόπουλος… Αντίθετα, ρίσκαρε πολύ στο τέλος και βέβαια δικαιώθηκε ο Ρουτζιέρης.

Ο σκόρερ της νίκης των γηπεδούχων είχε περάσει στο παιχνίδι στο 67′ και έμελλε να είναι τελικά ο απόλυτος πρωταγωνιστής, ενώ σκόραρε μετά από 3ο (!) συνεχόμενο κόρνερ που εκέρδισε η ομάδα  του, σε μία συνεχώς – ξαναλέμε- αμυνόμενη, από το 1ο λεπτό , παρακαλώ, του αγώνα, Καλαμάτα… Χωρίς  Μίνγκα (!!!) και Μάρκοβιτς παρακαλώ, ξανά στην αρχική τους ενδεκάδα οι φιλοξενούμενοι…

Το ματς:

Πιο καλά, με τη δύναμη και της έδρας μπήκε στο παιχνίδι ο Διαγόρας, ο οποίους απείλησε στο 6′, με το σουτ του Γλυνού να περνάει άουτ. Δύο λεπτά μετά και η κεφαλιά του Βέρτζου κατέληξε έξω, με την Καλαμάτα, να έχει μεγάλη πάκι αδυναμία να παίξει ποδόσφαιρο και να να προσπαθεί συνεχώς  να… παγώσει τον ρυθμό, ώστε να ισορροπήσει την κατάσταση.

Μάλιστα στο 23′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, για χέρι του Αντωνιάδη, με τον διαιτητή Μαλούτα να δείχνει παίζεται. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το 0-0 να παραμένει μέχρι και τη ανάπαυλα του ημιχρόνου. Και στο 42′ για κράτημα του εξαιρετικού σήμερα Μπίζου στον Χατζησάββα.

Την πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος έχασε η Καλαμάτα στο 53′, με τον Πινδώνη να αστοχεί με σουτ, στέλνοντας την μπάλα, πολύ όμως, πάνω από τα δοκάρια. Στο 57′ ο Διαγόρας απάντησε, με τους αμυντικούς να διώχνουν σωτήρια την προσπάθεια του Γλύνου. Φάσεις μέχρι του τέλους του αγώνα δεν υπήρχαν, με τη λύτρωση για τους Ροδίτες να έρχεται στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Ντουαλά να γράφει με κεφαλιά το 1-0, δίνοντας το προβάδισμα για την άνοδο στην ομάδα του.

Λίγος κόσμος, το πολύ 800 με 900 άτομα στο ποδηλατοδρόμιο της Ρόδου. Ανάμεσά τους και 40 περίπου οπαδοί της Μαύρης Θύελλας.

Σκόρερ: 94′  ο Ντουαλά για τους γηπεδούχους, ο οποίος είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή.

Διαιτητής: Βοηθοί του θα είναι οι Θανάσης Παπαδάκης από τον ίδιο σύνδεσμο και Θεόδωρος Αϊνάλης από τον σύνδεσμο Μακεδονίας. 4ος διαιτητής ορίστηκε ο Χρήστος Κακουλίδης (Θράκης).

Παράπονα έχουν για δύο πέναλτι που ζήτησαν – θυμίζουμε – οι γηπεδούχοι.

Διαγόρας Ρόδου (Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος (83′ Μεντί), Χατζησάββας (70′  λ. τρ. Καρπαθάκης), Γλυνός (79′ Μπουρλάκης), Πινιώτης (67′ Ντουαλά), Δήμας, Γεωργίου.
Καλαμάτα (Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας (83′ Τσόπελας), Φουάσης, Μπίζος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Αντωνιάδης, Πινδώνης, Γιόνδης (75′ Μάρκοβιτς), Πέριτς (89′ Βοσκόπουλος), Λαθύρης (52′  λ.τρ. Μίνγκας).