Καλαμαριά – Βέροια 0-0: Ντέρμπι από τα παλιά!

Ντέρμπι από τα παλιά από δύο  μεγάλες ομάδες. Μεγάλο πλέον αήττητο σερί από την Καλαμαριά…

Η Βέροια ήρθε ισόπαλη με τον Απόλλωνα Πόντου με 0-0 και πήγε στους 65 πόντους (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 33 πόντους (9η θέση).
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας ευκαιρίες στο 5’ με σουτ του Μαλουμανσόκο μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ και στο 9′ με τον Βελλίδη να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Ενομό, ενώ η Βέροια απείλησε στο 26′ λεπτό με το σουτ του Πασά και στο 26′ λεπτό, με την κεφαλιά του Γιακουμάκη. Το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πολλές διακοπές έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες στο 82′ λεπτό μετά από την αποβολή του Μαλουμανσόκο. Η Βέροια έκανε ευκαιρίες τόσο με το γυριστό σουτ του Πασά στο 64′ λεπτό, στο σουτ του Ορφανίδη στο 68′ λεπτό, αλλά και με την κεφαλιά του Πασά στο 87′ λεπτό. Το τελικό σκορ του αγώνα παρέμεινε στο 0-0.

AΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος (61′ Λουφάκης), Αμαραντίδης, Μαλουμαντσόκο, Αμπούντου, Τσιμίκας, Καλογέρης, Κουακού, Ενομό (72′ Σουντουρά), Ρούνεϊ, Ελλέ.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας (85′ Μουχάλης), Πεταυράκης (85′ Παπαχρήστος), Δημόπουλος, Σκόνδρας, Οικονόμου (72′ Κάτσε), Γαβριηλίδης, Μούργος (72′ Καπνίδης), Φοφανά (64′ Ορφανίδης), Γιακουμάκης, Πασάς.