Καλαμάτα

Καλαμάτα – ΑΕ Καραϊσκάκης 4-3 (πεν.): Πανάξια πρόκριση για τη Μαύρη Θύελλα (photos)

Πανάξια πρόκριση με 4-3 στα πέναλτι για τη Μαύρη Θύελλα κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης. Η ομάδα της Καλαμάτας ήταν ανώτερη σε κάθε σημείο του παιχνιδιού χάνοντας πολλές ευκαιρίες καθώς και πέναλτι στην παράταση, απέναντι σε μια ομάδα της Super League 2.

Η Καλαμάτα άξιζε να πάρει την πρόκριση κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην παράταση. Από τη μία ο φοβερός πορτιέρο του Καραϊσκάκη Ηλίας Μέλκας και από την άλλη η ατυχία (χαμένο πέναλτι και δοκάρι στην παράταση), οδήγησαν το ματς στη “ρουλέτα” των πέναλτι. Εκεί αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη με την Καλαμάτα να επικρατεί με 4-3.
Μοιραίοι για την ομάδα της Άρτας οι Βλάχος, Τσότσης. Από πλευράς Καλαμάτας ο Ιντζίδης έχασε δύο πέναλτι (το ένα στην παράταση).

Ανώτερη η Καλαμάτα
Η ΑΕ Καραϊσκάκης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 3΄ κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα. Ωστόσο, αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο, όπως και το φάουλ που εκτέλεσε ο Παναγιώτου ένα λεπτό αργότερα.
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στην Καλαμάτα, όταν στο 11΄ από σέντρα του Γαλούπη ο Κουιρουκίδης έπιασε ένα πολύ καλό πλασέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Η Μαύρη Θύελλα πήρε τα ινία του αγώνα χάνοντας άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες, αρχικά με τον Στεργίδη στο 21′ και στη συνέχεια με φοβερή κεφαλιά του Κουιρουκίδη στο 22΄ μετά από κόρνερ.
Μετά το 30΄ ο ρυθμός του ματς έπεσε και κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα.
Το ημίχρονο έκλεισε με μεγάλη ευκαιρία για τη Μαύρη Θύελλα όταν ο Αλεξόπουλος με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ από την εστία του Μέλκα.
Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.
Αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά η Καλαμάτα ήταν αυτή που στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε πιο ουσιαστικές ευκαιρίες για να σκοράρει.
Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με την Καλαμάτα να εξακολουθεί να ελέγχει το ματς, κάτι που ανάγκασε τον Χαραλαμπίδη να κάνει την πρώτη του αλλαγή στο 55΄.
Τρία λεπτά αργότερα πάντως, η Καλαμάτα είχε νέα καλή ευκαιρία με σουτ του Βουκμίροβιτς, αλλά τον Μέλκα σε ετοιμότητα.
Ο Βούζας θέλησε να φρεσκάρει την επίθεσή του και στο 60′ έβγαλε τον δραστήριο Αλεξόπουλο για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Οσμάνατζιτς.
Οι Καλαμάτα συνέχισε να πιέζει με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Βουκμίροβιτς, ενώ από πλευράς Καραϊσκάκη, η πρώτη επίθεση στο β΄ μέρος εκδηλώθηκε στο 65′ με τον Χατζηστραβό να σουτάρει απελπιστικά άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν ξανά στο 68′ όταν καλή σέντρα του Παπανίκου, μπλόκαρε με υπερένταση ο Πάντος τελειώνοντας τη φάση.
Στο 72′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ράκιτς για τη Μαύρη Θύελλα, χάνοντας ένα λεπτό αργότερα φοβερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Βουκμίροβιτς έκανε τη σέντρα με τον Ράκιτς να πιάνει την κεφαλιά και τον Μέλκα να μπλοκάρει εντυπωσιακά την μπάλα!
Στο 80′ Ράκιτς και Τσιβελεκίδης θα νικηθούν, ξανά, από τον τρομερό σήμερα Ηλία Μέλκα.
Στο επόμενο 10λεπτο, η Καλαμάτα, είχε καλή κυκλοφορία, πίεζε και έφτασε κοντά στο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, ξανά με τον Ράκιτς.

Στην παράταση
Με τον Ράκιτς στο γήπεδο η Καλαμάτα συνέχισε να είναι απειλητική με τον Σέρβο άσσο να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά. Άλλη μια τρομερή απόκρουση από τον Μέλκα…
Στο 6′ της παράτασης η ΑΕ Καραϊσκάκης έφτασε στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στον αγώνα με σουτ του Κυβελίδη από κοντά να περνά λίγο άουτ.
Ο ίδιος παίκτης έχασε νέα ευκαιρία στο 101΄. Παρά τις φάσεις αυτές όμως, η ΑΕ Καραϊσκάκης εξακολουθούσε να μην πατά καλά στο γήπεδο και η Καλαμάτα να είναι πιο δραστήρια και ουσιαστική στον αγωνιστικό χώρο.
Στο 112′ ο Οσμάνατζιτς για την Καλαμάτα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλή θέση με την μπάλα να τραντάζει τα δοκάρια της εστίας του Μέλκα.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τη Μαύρη Θύελλα ήρθε στο 115′ όταν κέρδισε πέναλτι ο Μάκος.
Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Ιντζίδης, ο οποίος προς απογοήτευση όλων έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από τα δοκάρια της ΑΕ Καραϊσκάκης.
Το προσωρινό αποσυντονισμό των παικτών της Καλαμάτας θέλησε να εκμεταλλευτεί ο Κυβελίδης, δεν κατάφερε όμως να τελειώσει τη φάση όπως θα ήθελε.

Στα πέναλτι
Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι με την Καλαμάτα να παίρνει μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δείτε το βίντεο με την διαδικασία των πέναλτι

Οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας, μια αγκαλιά, πανηγύρισαν την πανάξια πρόκριση της ομάδας τους, κάτω από τις ιαχές των φιλάθλων της, που έφτασαν στην Τρίπολη από τη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα.

Περίπου 700 θεατές βρέθηκαν στο “Θ. Κολοκοτρώνης”, σχεδόν όλοι οπαδοί της Μαύρης Θύελλας.
Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Βουκμίροβιτς (31΄), Τσουβαλτζίδης (39′), Κωνσταντινόπουλος (86΄), Κουιρουκίδης (106′) για την Καλαμάτα και Χατζηστραβός (39′), Κάπιας (66′), Μέτσε (81΄), Παπανίκου (106′) για την ΑΕ Καραϊσκάκης.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Κωνσταντίνος Ανδριανός (Αχαΐας), με βοηθούς τους Αθανάσιο Μπουρτζοβίτη (Κορινθίας) και Σπήλιο Οικονόμου (Αχαΐας). Πολλά παράπονα η Καλαμάτα για τους δύο πρώτους. Περισσότερα όμως επ’ αυτού σε σημερινό μας ρεπορτάζ….
Κίτρινη κάρτα είδε και ο βοηθός προπονητή της Μαύρης Θύελλας Παναγιώτης Χριστοφιλέας στο 43΄, αλλά και ο Στεφανάκος ενώ ήταν στον πάγκο στο 4ο λεπτός της παράτασης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βούζας): Πάντος, Τσουβαλτζίδης, Γαλούπης (83΄ λ.τρ. Κωνσταντινόπουλος), Τσιβελεκίδης, Ιντζίδης, Jokic (72΄ Rakic), Μπάμπης, Vukmirovic (91′ Μάκος), Στεργίδης, Κουιρουκίδης, Αλεξόπουλος (60′ Οσμάνατζιτς).
ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Χατζηστραβος (65′ Μέτσε), Αλμπάνης (91′ Βλάχος), Κάπιας, Kushta (55΄ Κυβελίδης), Ψιανος, Μασούρας (84΄ Γυφτοκώστας), Παπανίκου, Τσότσης.

Καλαμάτα – ΑΕ Καραϊσκάκης 4-3 (πεν.): Πανάξια πρόκριση για τη Μαύρη Θύελλα (photos) Καλαμάτα – ΑΕ Καραϊσκάκης 4-3 (πεν.): Πανάξια πρόκριση για τη Μαύρη Θύελλα (photos)