Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ασπρόπυργος 1-0: “Πύρρειος” αλλά δίκαιη νίκη και τώρα… άντε γεια! (photos)

Στο 11 στα 11 σήμερα η Καλαμάτα, και 20-0 τα γκολ πια για τους Μεσσήνιους!

Μπροστά σε περίπου 2000 φίλους της και μέσα σε τρομερή “μελανόλευκη” – Καλαματιανή ατμόσφαιρα από τα παλιά,  η Μαύρη Θύελλα επικράτησε του Ασπροπύργου με 1-0 ξεφεύγοντας κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα, στο +10 παρακαλώ από την ομάδα του Γιώργου Βαζάκα!

Το γκολ πέτυχε στο 14′ ο Μάρκοβιτς με έξοχο πλασέ από το σημείο του πέναλτι, μετά από (σχεδόν) ασίστ του  Φουάση και ωραία ενέργεια του τρομερού και σήμερα Μίνγκα.

Ο Ασπρόπυργος από την αρχή του ματς είχε παθητικό ρόλο και προσπαθούσε να βγει σε αντεπιθέσεις.
Στο 25′ η ομάδα του Βαζάκα κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία με ωραίο, δυνατό σουτ του Σταύρου που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κασωτάκης.
Στο 34′ καλή ευκαιρία για την Καλαμάτα με σουτ του Μίνγκα από δεξιά, πάνω στη γραμμή ο Κατσούλης απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
Δοκάρι είχε ο Ασπρόπυργος στο 39′ σε πλασέ του Μέντες, ο οποίος αφού απέφυγε τον Τσόπελα και έκανε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση στο α’ ημίχρονο του αγώνα μετά το γκολ της Μαύρης Θύελλας.
45΄ Κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη, καθώς, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Αντωνιάδης είδε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Να σημειωθεί πως με το σφύριγμα ημιχρόνου, ο Βαζάκας εξέφρασε έντονα παράπονα στους διαιτητές, για δύο φάσεις οφσάιντ που κόπηκε η ομάδα του.

Στο 47′ ο Δουκάκης του Ασπροπύργου είδε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο δραστήριος Μέντες του Ασπρόπυργου έκανε ένα γωνιακό σουτ αλλά ο Κασωτάκης απόκρουσε και πάλι!
Στο 50′ ο Δραγάτης έδειξε την κίτρινη κάρτα στο Τσόπελα. Ο προπονητής της Καλαμάτας, Γιάννης Χριστόπουλος, είδε το ματς κάτω από τα δημοσιογραφικά θεωρεία, λόγω τιμωρίας, θυμίζουμε, όπως άλλωστε αναφέραμε και εδώ, στο φοβερό ξανά  LIVE του Sportstonoto.gr, που σήμερα πρέπει να έγγξε στις 10.000 (!!!) αναγνώσεις, παρακαλώ!!!

Το επόμενο 10λεπτο ο Ασπρόπυργος, σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με το α’ ημίχρονο, πίεσε αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Στο 64′ επικίνδυνη επίθεση της Καλαμάτας “κόπηκε” από τον επόπτη υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Μίνγκα. Μάλλον λανθασμένη απόφαση.
Στην επόμενη φάση ο Φουάσης απείλησε με πλασέ στην κίνηση, αλλά ο Ζώνας έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 65′ ο Βαζάκας πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή. Στη θέση του Μέντες μπήκε ο Ζωγράφος.
Οι αναγκαστικές αλλαγές για την Καλαμάτα, δεν έλειψαν και σήμερα καθώς στο 68′ ο Αντωνιάδης ένοιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Χίλγκεν.
Στο 75′ στη θέση του Μίνγκα πέρασε ο Κάρλος, κάτι που… δεν άρεσε (!) στον Μίνγκα καθώς έδειξε φανερά εκνευρισμένος κατά την αποχώρησή του και χτύπαγε τα χέρια του στον πάγκο…
Δεύτερη αλλαγή και για τον Ασπρόπυργο στο 76′ με τον Χαϊκάλη στη θέση του Δουκάκη.

H 3η αλλαγή για τη Μαύρη Θύελλα πραγματοποιήθηκε στο 79΄ με τον Μαστραντωνάκη να παίρνει τη θέση του μέτριου σήμερα Μαρτίνες.
Στο 80′ ο Μπέλης του Ασπρόπυργου είδε την κίτρινη κάρτα από τον Δραγάτη.
Στο 90′ η Καλαμάτα έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Βοσκόπουλος.
Αλλά είχε 11ο παίκτη τον κόσμο που με της ιαχές του παρότρυνε τους παίκτες της Μαύρης Θύελλας.
Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Πινδώνης με απ’ ευθείας κόκκινη για κτύπημα σε αντίπαλο! Τεράστιο το λάθος ε΄δω, του έμπειρου αυτού παίκτη της Μαύρης Θύελλας!
Στο 94′ 4η αλλαγή για την Καλαμάτα με τον Γκελγκέρια στη θέση του Φουάση.
Ο Ασπρόπυργος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί, χωρίς επιτυχία, το αριθμητικό πλεονέκτημα με… γιόμες.
Στο 96′ ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα, με την Καλαμάτα να επικρατεί με νύχια και με δόντια 1-0 του Ασπρόπυργου, μέσα σε τρομερή αποθέωση από τον απίστευτο σήμερα λαό της!!!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Δραγάτης (Αν. Αττικής) με βοηθούς τους Βεργέτη (Αρκαδίας) και Μπουρτζοβίτη (Κορινθίας). Παράπινα έχει η Καλαμάτα, κυρίως για τις πολλές κάρτες ξανά εις βάρος της στο δεύτερο ειδικά μέρος.

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Αντωνιάδης (68′ λ.τρ. Χίλγκεν), Φουάσης (94′ Γκελγκέρια), Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας (75′ Κάρλος), Μαρτίνες (79′ Μαστραντωνάκης).
Ασπρόπυργος (Γιώργος Βαζάκας): Κατσούλης, Τσουκαλάς, Σταγάκης, Βασιλείου, Ζώνας, Νικολάου, Δουκάκης (76′ Χαϊκάλης), Σταύρου, Μίλιτς, Μπέλης, Μέντες (65′ Ζωγράφος).