Καλαμάτα

Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-0: Ο “Αλενατόρε” έφερε χαμόγελα (+photos)

Επιτέλους νίκη για την Μαύρη Θύελλα που, με τον Νίκο Αναστόπουλο στον πάγκο (επιτέλους πια κανονικός προπονητής στην ομάδα), επικράτησε  δίκαια θα λέγαμε, του Διαγόρα Ρόδου με 1-0.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε με πέναλτι ο Οσμάνατζιτς στο 25′, έπειτα από ανατροπή του Ηλιόπουλου από τον Μανωλάκη στην περιοχή του Διαγόρα.

Με τη νίκη της αυτή, η Μαύρη Θύελλα έφτασε τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Football League και βρίσκεται 3 βαθμούς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, μετά από 18 παιχνίδια.

Η Καλαμάτα που έδειξε μαχητικότητα μετά από καιρό, μπορούσε να έχει σκοράρει και δεύτερο γκολ, ενώ οι παίκτες του Διαγόρα προσπάθησαν για την ισοφάριση κυρίως στα τελευταία λεπτά, ενώ διαμαρτύρονται και για πέναλτι στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Ένταση υπήρξε στα μέσα του β’ ημιχρόνου με τον πρόεδρο του Διαγόρα Ρόδου, ο οποίος απομακρύνθηκε από την εξέδρα των επισήμων και κάθισε στον πάγκο της ομάδας του.

Το φιλμ του αγώνα
2′ Σουτ από τον Καραπατάκη, αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου
10′ Σουτ του Μπουσμπίμπα, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου
11′ Σουτ από τον Ηλιόπουλο, με δεύτερη προσπάθεια αποκρούει ο Τσέλιος
25′ ΓΚΟΛ 1-0 για την Καλαμάτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οσμάνατζιτς
44′ Ζητούν πέναλτι για ανατροπή του Μπαρμπαρούση από τον πάγκο της Ρόδου και μάλλον έχουν δίκαιο.
52′ Φοβερή απέκρουση από τον Τσέλιο σε εξαιρετικό σουτ του Μπουσμπίμπα!
87′ Σουτ του Σερζίνιο απεκρούει ο Στεφανάκος
89′ Φοβερό σουτ του Μπουσμπίμπα, δεν θα σκοράρει όμως…

Κίτρινες: Οσμάνατζιτς (21′), Ιντρίσι (37′), Τόλι (44′), Μπουσμπίμπα (55′), Ζαχαρόπουλος (87′) / Μπαρμπαρούσης (52′), Αθανασίου (55′), Χουζούρης (75′), Μανωλάκης (84′)
Γκολ: Οσμάνατζιτς (25′ πεν.)

Διαιτητής ήταν ο κ. Κατόπης (Σάμου) με βοηθούς τους κ.κ. Βεργέτη (Αρκαδίας), Καλλής (Ανατολικής Αττικής). Παράπονα έχουν οι φιλοξενούμενοι από τους δύο, Διαιτητή και πρώτο βοηθό.

Περίπου 1000 φίλοι της Μαύρης Θύελλας παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας. Πολύ θερμοί και ενθουσιώδεις και στο τέλος βέβαια δε έκρυβαν την χαρά και την ικανοποίησή τους για την νίκη, επιτέλους πια, της ομάδας τους.

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Χριστοφιλέας, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος, Οσμάνατζιτς (79′ Μάκος), Ηλιόπουλος (91′ Καντούτσης), Ιντρίσι (73′ Αλεξόπουλος), Μπουσμπίμπα.
Διαγόρας Ρόδου: Τσέλιος, Προβατίδης, Κασνέτσης, Καρπαθάκης, Πινιώτης, Μπουρλάκης (79′ Πατσαρούχας), Αθανασίου (59′ Σερτζίνιο), Χουζούρης, Μπαρμπαρούσης, Μανωλάκης, Γούλας (73′ Γεωργίου).

Δείτε ακόμη: Η συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα

Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-0: Ο “Αλενατόρε” έφερε χαμόγελα (+photos) Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-0: Ο “Αλενατόρε” έφερε χαμόγελα (+photos) Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-0: Ο “Αλενατόρε” έφερε χαμόγελα (+photos) Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-0: Ο “Αλενατόρε” έφερε χαμόγελα (+photos) Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-0: Ο “Αλενατόρε” έφερε χαμόγελα (+photos) Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-0: Ο “Αλενατόρε” έφερε χαμόγελα (+photos)