Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ερμιονίδα 1-2: Πρώτη ήττα στο “παγωμένο” ΜΓΣ, άλλη ομάδα χωρίς τον Μίγκα… (photos)

Άλλη ομάδα χωρίς τον μεγάλο Χρήστο Μίνγκα η Μαύρη Θύελλα...

Μπροστά σε λιγότερους από  900 (!) φιλάθλους η Μαύρη Θύελλα  – χωρίς τον Μίγκα (!) παρακαλώ στο αρχικό της σχήμα, προφανώς τον… τιμώρησε ο Χριστόπουλος γιατί δεν έδειξε ευχαριστημένος όταν έγινε  αλλαγή με τον Ασπρόπυργο, ειδικά σήμερα, με απουσίες πολλές για τους “μελανόλευκους”, δεν νομίζουμε πως ήταν… ενδεδειγμένη αυτή η κίνηση – γνώρισε την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα, από την Ερμιονίδα που διατηρεί πλέον την άριστη παράδοσή της στις επισκέψεις της στη Μεσσηνία.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αναγνωριστικό χωρίς μεγάλη φάση και τον τερματοφύλακα της Ερμιοίδας, Αλευρά, να δηλώνει παρόν στην μοναδική ενδιαφέρουσα ευκαιρία της Καλαμάτας με τον Μάρκοβιτς.
Στο 12′ η Καλαμάτα έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Μαστραντωνάκης τροφοδότησε τον Λαθύρη που σούταρε από δεξιά για να αποκρούσει ο Αλευράς.
Τρία λεπτά αργότερα η Ερμιονίδα άνοιξε το σκορ! Από αδράνεια της άμυνας της Καλαμάτας, ο Σαμαράς βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή και διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κασωτάκη και… 0-1!
Η Καλαμάτα βρήκε αντίδραση στο 30′, όταν από κόρνερ του Φουάση, ο Μάρκοβιτς έπιασε το σουτ για να αποκρούει με υπερένταση ο, πολύ καλός σήμερα, Αλευράς.
Στο 39′ ο Μάρκοβιτς βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μπιμπισίδη, αλλά ο διαιτητής του αγώνα (Ανδριανός) του έδειξε κίτρινη κάρτα, θεωρώντας πως κάνει θέατρο.
Στο τελευταίο 5λεπτο του α΄ ημιχρόνου το ματς είχε ένταση και στο 41΄ ο Παλαιοπάνος της Ερμιονίδας είδε την κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

Στο β΄ ημίχρονο η Καλαμάτα μπήκε δυνατά στο 50΄ και ο Μάρκοβιτς με φοβερό σουτ νίκησε τον Αλευρά για το 1-1, δίνοντας έτσι ελπίδες στους γηπεδούχους για την νίκη…
Στο 58΄ σπουδαία ευκαιρία για την Ερμιονίδα σε τετ-α-τετ του Βασιλέρη με τον Κασωτάκη. Σπουδαία – φοβερή απόκρουση από τον πορτιέρο της Μαύρης Θϋελλας.
Στο 66′ η Ερμιονίδα πήρα ξανά το προβάδισμα με τον Μακρίδη, μετά από σέντρα του Σαμαρά και έτσι έγινε το1-2 στου Μεσσηνιακού.
Στο 73′ η Καλαμάτα έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από κόρνερ του Μίνγκα, αλλά το σουτ του Λαθύρη πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αλευρά.
Από εκεί και πέρα η Μαύρη Θύελλα δεν βρήκε αντίδραση και οι παίκτες της Ερμιονίδας, ειδικά μετά το 85′ έκαναν ότι μπορούσαν για να… ροκανίσουν τον χρόνο.
Ωστόσο στο 87΄ θα μπορούσε να γίνει το 2-2 όταν δυνατό σουτ του Μάρκοβιτς βρίκε το οριζόντιο δοκάρι.
Το τελικό “σφύριγμα” του αγώνα βρήκε τους παίκτες της Ερμιονίδας να πανηγυρίζουν δίκαια ένα μεγάλο “διπλό” παρέα με 50 περίπου ωραίους φιλάθλους της από την Αργολίδα.

Χειροκροτήματα και για τις δύο ομάδες και από τους φίλους της Μαύρης Θύελλας, είχαμε στο τέλος του αγώνα, σήμερα στο γήπεδο του ΓΜΣ, χωρίς όμως, επαναλαμβάνουμε, ο κόσμος να είναι πολύς, μετά βίας 800 με 900 άτομα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ανδριανός, με βοηθούς τους Οικονόμου και Τσιρογιάννη (Αχαΐας), καλοί σε γενικές γραμμές όλοι τους.
Καλαμάτα (Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (46′ Κάρλος), Ψάνης, Μπίζος, Αλιατίδης, Λαθύρης, Φουάσης, Μαστραντωνάκης (67΄ Μίνγκας), Μάρκοβιτς, Μαρτίνες (65΄ Γκελγκέρια), Χίλγκεν (72′ Ταμπάς)
Ερμιονίδα (Κολιτσιδάκης): Αλευράς, Τζιέρης (88′ Ίλσι), Σαμαράς, Βιρβίλης, Μπιμπισίδης, Γεωργακόπουλος, Παλαιοπάνος, Κορνελάτος, Μακρίδης, Πούτσι (85΄ Τρέσα), Βασιλέρης (65΄ Κασαπίδης / 88′ Σαλαπατίδης).