Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ιάλυσος 2-0: Το δύο στα δύο η Μαύρη Θύελλα και μόνη πρώτη! (photos)

Φάση από το σημερινό αγώνα της Παραλίας

Το δύο στα δύο έκανε στο ξεκίνημα τους πρωταθλήματος της Football League η Μαύρη Θύελλα, καθώς επικράτησε με 2-0 του Ιάλυσου στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, αλλά η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 11΄ για τον Ιάλυσο με το Φράγκο. Ο Μάκος όμως πρόλαβε έγκαιρα να κλείσει τους χώρους και το σουτ του επιθετικού του Ιάλυσου δεν βρήκε στόχο. Στο 18′ ο Ιάλυσος έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Φράγκου να σταματά στα δοκάρια του Πάντου.
Η αντίδραση της Καλαμάτας ήταν άμεση, αλλά το κόρνερ που κέρδισε στο 20′ πέρασε ανεκμετάλευτο, ενώ σουτ του Ζαχαρόπουλου ένα λεπτό αργότερα εξουδετέρωσε με άνεση ο Ανδρούτσος.
Στο 25′ ολιγορία του Μάκου για λίγο να φέρει το 0-1 για τον Ιάλυσο με τον δραστήριο Φράγκο που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Καλαμάτας στο α΄ ημίχρονο.
Τα λάθη των αμυντικών της Μαύρης Θύελλας συνεχίστηκαν και ο Ιάλυσος έχασε άλλες δύο καλές ευκαιρίες στο 30΄ με τον Μαρτσάκη και στον 35΄ με τον Αυγενικού.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με γκολ από τα… αποδυτήρια για την Καλαμάτα!
Στο 47′ ο Στεγίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μάκος έκανε την προβολή “γράφοντας” το 1-0, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς το Στάδιο της παραλίας!
Το γκολ έλυσε τα πόδια των παικτών της Μαύρης Θύελλας που ένα λεπτό αργότερα έχασαν καλή ευκαιρία όταν χλιαρό σουτ του Μπάμπη “έγλυψε” το δοκάρι του Ανδρούτσου.
Η Καλαμάτα ήταν καλύτερη στο β’ μέρος και στο 73′ έφτασε στο 2-0 με τον Κουιρουκίδη. Ο Οσμάνατζιτς έκανε τη σέντρα, ο Στεργίδης γύρισε την μπάλα στον Κουιρουκίδη ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ιάλυσου.
Στο 81΄ο Οσμάνατζιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κούρσα και σέντρα του Στεργίδη “κρέμασε” τον Ανδρούτσο, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χατζιδήμπας προσπάθησε να μειώσει για τον Ιάλυσο αλλά ο Πάντος ήταν σε ετοιμότητα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Π. Κουκουλάς (Λέσβου) με βοηθούς τους Δ. Βεργέτη (Αρκαδίας) και Χ. Ψυλλό (Λέσβου).
Κίτρινη κάρτα είδε ο Μπάμπης (16΄) για την Καλαμάτα. Παράπονα  έχουν οι γηπεδούχοι, ειδικά για το πρώτο ημίχρονο.

Την αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας παρακολούθησαν περισσότεροι από 3500 φίλοι της Μαύρης Θύελλας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Β. Βούζας): Πάντος, Τσουβαλτζίδης, Γαλούπης, Ιντζίδης, Μάκος, Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης, Στεργίδης, Κουιρουκίδης (74′ Rakic), Vukmirovic (82′ Καζβιρόπουλος), Αλεξόπουλος (56′ Οσμάνατζιτς).
ΙΑΛΥΣΟΣ (Ν. Καραμπετάκης): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Ρεκλείτης (80′ Παπαδόπουλος), Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (63΄ Κούγιος), Μαρτσάκης, Χειμωνέτος, Φράγκος (56′ λ.τρ Μπαρέττας).