Καλαμάτα

Καλαμάτα-Ηρόδοτος 2-0: Φουλ επίθεση και άνετη νίκη για τη Μαύρη Θύελλα

Νικηφόρα ξεκίνησε η Καλαμάτα το φετινό ταξίδι της στη Super League 2

Ο Ρόβας από κοντά κάνει το 2-9. Φώτο από εφημερίδα Θάρρος

Καλή εμφάνιση και άνετη νίκη για την Καλαμάτα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2, κόντρα στον Ηρόδοτο.

Η Μαύρη Θύελλα ήταν κυρίαρχη του αγώνα από το πρώτο λεπτό και έφτασε στο γκολ στο 18’ με τον Πασσά. Στο 35΄ο Βασιλόγιαννης έχασε πέναλτι (εξαιρετική απόκρουση από τον Κρόστα) και στο 58΄ο Ρόβας διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 69’ η Καλαμάτα είχε δοκάρι με τον Μπόρχες, ενώ η μοναδική αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 54’ με κεφαλιά του Φαλκάο.

Την αναμέτρηση, στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, παρακολούθησαν περίπου 1300 φίλοι των μελανόλευκων.

Άριστη η διαιτησία του κ. Στάμου (Ηλείας) και των βοηθών του κ.κ. Τριαντάφυλλου (Κορινθίας), Σπηλιώτη (Κορινθίας).

Το φιλμ του αγώνα

3’ Σουτ του Πασσά, λίγο έξω η μπάλα.

8’ Σουτ από τον Σουρνάκη, εύκολα ο Ταΐρης.

18’ ΓΚΟΛ! Ο Πασσάς με πλασέ από κοντά, έπειτα από σέντρα του Μπόρχες ανοίγει το σκορ.

30’ Ο Ρόβας βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κρόστα, αλλά το πλασέ που επιχειρεί περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ηροδότου.

35’ Ο Κωνσταντινόπουλος ανατρέπεται από τον Κριεζίου και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Καλαμάτας.

36’ Το πέναλτι αναλαμβάνει να εκτελέσει ο Βασιλόγιαννης, με τον Κρόστα να το απεκρούει εντυπωσιακά!

37’ Ο Πασσάς πετυχαίνει γκολ το οποίο ακυρώνεται -ορθά- για οφσάιντ.

38’ Φοβερή ευκαιρία με τον Πασσά, ο οποίος αστοχεί προ κενής εστίας!

44’ Νέα χαμένη ευκαιρία για την Καλαμάτα με τον Ρόβα.

45’ Νέα τρομερή ευκαιρία με τους Μπόρχες, Βασιλόγιαννη, η μπάλα θα καταλήξει σε κόρνερ.

47’ Κεφαλιά του Πασσά, η μπάλα στα σώματα και νέο κόρνερ.

54’ Καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο, με κεφαλιά του Φαλκάο.

58’ ΓΚΟΛ! Γέμισμα του Μαβινγκά και ο Ρόβας δεν δυσκολεύεται να κάνει το 2-0.

69’ Νέα καλή σέντρα από τον Μαβινγκά, αλλά το σουτ του Μπόρχες θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι!

81’ Ακόμη μία ευκαιρία για την Καλαμάτα, έπειτα από καλή κεφαλιά του Ρόβα.

85’ Σουτ άουτ από τον Άλβες.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Mavinga (78′ Καραγκούνης), Bakayoko, Lupano, Παπατόλιος (78′ Άλβες), Αναστασόπουλος  (46′ Μπενίτεζ), Borges (79′ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας, Βασιλόγιαννης  (67′ Αρναρέλλης), Πασσάς.

Ηρόδοτος (Άλκης Πλουσής): Crosta, Kryziou, Γρηγορόπουλος  (77′ Μπράβο), Σαρρής (42′ λ. τρ. Ζιώγας), Μακρυδάκης, Machado  (77′ Ρενάτο), Σουρνάκης, Βρεττός (66′ Πλιάτσικας), Χαλκιαδάκης, Φράγκος, Falcao.

Καλαμάτα-Ηρόδοτος 2-0: Φουλ επίθεση και άνετη νίκη για τη Μαύρη Θύελλα Καλαμάτα-Ηρόδοτος 2-0: Φουλ επίθεση και άνετη νίκη για τη Μαύρη Θύελλα