Καλαμάτα

Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos)

Καλαμάτα-Κηφισιά 0-1: Δεν ήταν η μέρα της Μαύρης Θύελλας, ήττα-σοκ από την Κηφισιά

Η Καλαμάτα γνώρισε την ήττα από την Κηφισιά, του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, χάρι σε γκολ του Βαζ στο 79′ από το σημείο του πέναλτι.

Μέχρι εκείνο το λεπτό του αγώνα, η Μαύρη Θύελλα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Κηφισιά έκανε αισθητή την παρουσία της με αντεπιθέσεις.

Οι μελανόλευκοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τις εκμεταλλευτούν.

Στο 75′ ήρθαν τα πάνω-κάτω, με τον Βαζ να ανατρέπεται στη μεγάλη περιοχή της Καλαμάτας. Αρχικά ο διαιτητής Λάμπρου κινήθηκε για να δείξει κίτρινη κάρτα για θέατρο στον επιθετικό της Κηφισιάς. Πήρε, όμως, πίσω την απόφασή του, μετά από συνεννόηση με τον επόπτη και υπέδειξε πέναλτι.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ:

ΣΟΚ από Αναστόπουλο μετά το Καλαμάτα-Κηφισιά 0-1, “Παραιτούμαι, θα μιλήσω με τον πρόεδρο” (video)

Super League 2: Νίκη για ΑΕΛ, γκέλα η Καλαμάτα – αποτελέσματα και βαθμολογίες

Νωρίτερα, στο 56′ είχε ακυρωθεί γκολ του Λουκίνα, ως οφσάιντ.

Το φιλμ του αγώνα
4′ Φοβερό σουτ του Τάτου, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου.
7′ Ο Λουκίνας χάνει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τη Μαύρη Θύελλα, με τον Γκότοβο να διώχνει πάνω στη γραμμή.
10′ Δεν προλαβαίνει την μπάλα ο Λουκίνας, μετά από σέντρα του Γρίβα.
14′ Κεφαλιά του Λουκίνα, σε κόρνερ ο Μκρτσιάν
21′ Μονοκόμματο σουτ του Τάτου μετά από κόρνερ, άουτ η μπάλα.
24′ Φοβερή απόκρουση του Ταΐρη σε σουτ του Κουϊρουκίδη
28′ Νέα καλή στιγμή για την Κηφισιά μετά από λάθος του Κωνσταντινόπουλου.
35′ Νέα τρομερή απόκρουση του Ταΐρη σε σουτ του Καλλέργη.
37′ Σέντρα του Μοζέρ, ο Γρίβας δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής.
42′ Σέντρα του Κωνσταντινόπουλου, σουτ του Τάτου, άουτ η μπάλα.
49′ Πρώτη ευκαιρία για την Καλαμάτα στο β’ ημίχρονο. Ωραία ενέργεια του Τάτου, κεφαλιά του Λουκίνα, δεν βρίσκει στόχο…
54′ Σουτ του Παυλίδη, μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος
56′ Ακυρώνεται γκολ του Λουκίνα για οφσάιντ
64′ Σουτ του Να’α, άουτ
75′ Η Κηφισιά κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Βαζ. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε θέατρο, αλλά άλλαξε την απόφασή του, μετά από συνεννόηση με τον επόπτη.
ΓΚΟΛ! 79′ Ο Βαζ ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
85′ Νέα καλή στιγμή για την Κηφισιά, μπλοκάρει ο Ταΐρης.
86′ Κεφαλιά άουτ του Λουκίνα, μετά από σέντρα του Μοζέρ.

Κίτρινες: Άλβες (60′), Παυλίδης (71′), Κωνσταντινόπουλος (76′), Μπακαγιόκο (78′) , Τάτος (94′)/ Φελίπε Σόουζα (72′), Βαζ (78′)

Κακή διαιτησία (κυρίως ως προς τη διαχείριση του αγώνα και των αποφάσεών του) από τον κ. Γεώργιο Λάμπρου (Εύβοιας), που είχε βοηθούς τους κ.κ. Δαυίδ Πριονά (Εύβοιας) και Ιωάννη Καραλή (Ηλείας)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Ματέους (65′ Τσαγκαλίδης), Παπατόλιος (75′ Μπόρχες), Κωνσταντινόπουλος (93′ Κόκκορης), Μοζέρ (93′ Μαβινγκά), Μπακαγιόκο, Παυλίδης, Τάτος, Γρίβας (65′ Φελίπε), Λουκίνας
Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Γκοτοβός, Μκρτσιάν, Να’α, Βαζ (82′ Τζέλη), Οικονομίδης (58′ Αγγελόπουλος), Παπασάββας, Φελίπε Σόουζα (72′ Τετέι), Κουιρουκίδης (82′ Σωτηράκος), Καλλέργης (72′ Παυλάκης)

Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos) Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1: Ο Ελευθερόπουλος της έβαλε δύσκολα… (photos)