Καλαμάτα

Καλαμάτα – Λάρισα 3-0: Μαύρη Θύελλα από τα παλιά

ΚαλαμάταΛάρισα 3-0: Μια Μαύρη Θύελλα από τα παλιά επικράτησε της ΑΕΛ με 3-0 σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα, αποκτώντας σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στα πρώτα 30 λεπτά του α΄ ημιχρόνου η Καλαμάτα ήταν καλύτερη της ΑΕΛ, σε ένα γρήγορο παιχνίδι με φάσεις και στις δύο εστίες.
Η πρώτη επίσκεψη της Μαύρης Θύελλας στα καρέ της Λάρισας ήρθε μόλις στο 6΄, το σουτ του Δήμου, όμως, δεν ήταν καλό.
Η Καλαμάτα επέμεινε κι ένα λεπτό μετά έχασε νέα, καλύτερη, ευκαιρία με τον Βουκμίροβιτς.
Στο 14΄ μετά από ωραία προσπάθεια των παικτών της Καλαμάτας και σέντρα του Βουκμίροβιτς, ο Κουιρουκίδης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Ρίστιτς.
Η ΑΕΛ δημιούργησε την πρώτη καλή φάση στο 16′ με τον Φατιόν να εξαπολύει ένα μακρινό, δυνατό, σουτ, αλλά τον Στεφανάκο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο 28′ ο Βούζας προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή του Καζβιρόπουλου, με τον Στεργίδη να περνά στη θέση του.
Η ΑΕΛ ισσορόπησε το ματς και φαινόταν πιο επικίνδυνη.
Στο 34′ σε μια αναμπουμπούλα στην άμυνα της Καλαμάτας, η μπάλα έφτασε στον Νούνιτς, που πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση.
Στο 39′ μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, καθώς Ζίζιτς και Ρίστιτς μπερδεύτηκαν στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Κουιρουκίδης έκλεψε την μπάλα και την γύρισε στον Αλεξόπουλο, με τον τελευταίο να κάνει το 1-0 για τη Μαύρη Θύελλα.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Στο β’ ημίχρονο η Λάρισα μπήκε δυνατά με σκοπό να ισοφαρίσει, όμως οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας έμειναν προσηλωμένοι στις οδηγίες του προπονητή τους και δεν επέτρεψαν στους βυσσινοί να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Στεφανάκου.
Η πρώτη φάση στο β’ μέρος άνηκε στην Καλαμάτα, όταν ο Ρίστις έδιωξε με υπερένταση σουτ του Βουκμίροβιτς.
Στο 71′ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάουντα να γλιστρά στην μικρή περιοχή και την Καλαμάτα να γλιτώνει την ισοφάριση.
Κι επειδή η μπάλα δεν συγχωρεί, στην επόμενη φάση ο Αλεξόπουλος, με ατομική προσπάθεια, διπλασίασε τα τέρματά του κάνοντας το 2-0 για την Καλαμάτα.
Οι παίκτες της ΑΕΛ έδειξαν να τα έχουν χαμένα και ο θρίαμβος για την Μαύρη Θύελλα ολοκληρώθηκε στο 94′, με τον Βουκμίροβιτς να φεύγει ιδανικά στην αντεπίθεση, να δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Αλεξόπουλο και αυτός να κάνει το χατ-τρικ, γράφοντας το 3-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Κίτρινη κάρτα είδαν οι Στεργίδης (45′), Κουιρουκίδης (50′), Στεφανάκος (89′) για την Καλαμάτα και Γκόλιας (57΄), Μπάλλας (89΄) για την Λάρισα.
Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 81′ ο Γκόλιας (Λάρισα).
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Ιωάννης Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας) και Θεόδωρο Τζιουβάρα (Κοζάνης)

Περίπου 2000 φίλαθλοι παρακολούθησαν τον αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, ανάμεσά του και 150 οπαδοί της ΑΕΛ.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Β. Βούζας): Στεφανάκος, Ζαχαρόπουλος, Μάκος (80′ λ.τρ. Τσιβελεκίδης), Ιντζίδης, Κωνσταντινόπουλος, Δήμος, Οσμάνατζιτς, Βουκμίροβιτς, Καζβιρόπουλος (28΄ λ.τρ. Στεργίδης), Κουιρουκίδης (76΄ Χαρλέπας), Αλεξόπουλος
ΛΑΡΙΣΑ (Μ. Γρηγορίου): Ρίστιτς, Μπάλλας, Χαλκιαδάκης (46΄ Ντάουντα), Γκόλιας, Ζίζιτς (69′ Πινάκας), Καρανίκας, Ασούμπρε, Ζίβκοβιτς, Μπούστος (55′ Μιλοσάβλιεβιτς), Νούνιτς, Φατιόν

Δείτε ακόμη:

Καλαμάτα – Λάρισα: Φωτορεπορτάζ και παραλειπόμενα από το Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας