Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos]

Η Καλαμάτα έχασε με 0-2 από τον Ολυμπιακό, χάρις σε γκολ των Λάζαρ Ραντζέλοβιτς, Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στις αρχές κάθε ημιχρόνου, πραγματοποίησε όμως μια αξιοπρεπή εμφάνιση απέναντι στους ερυθρόλευκους.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου τερματοφύλακα της Μαύρη Θύελλας, Ηλία Λαγογιάννη, που έφυγε από την ζωή σήμερα σε ηλικία 69 ετών.

Έτσι έπαιξαν
Ο Βούζας παρέταξε την Καλαμάτα με 4-2-3-1. Ο Στεφανάκος επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια των μελανόλευκων, ενώ στην άμυνα παρέταξε τους Τόλη, Χριστοφιλέα, Τριποτσέρη και Κωνσταντινόπουλο. Στην αρχική ενδεκάδα επέστρεψε μετά από καιρό και ο Ράκιτς (στην κορυφή της επίθεσης). Μπροστά από την άμυνα έπαιξαν οι Οσμάνατζιτς, Μπάμπης, ενώ στο κέντρο οι Στεργίδης, Νατσιόπουλος, Ηλιόπουλος.

Ο Μάρτινς προτίμησε το 3-4-3. Στη θέση του Σα έπαιξε ο Γάλλος Αλέν. Αριστερά και δεξιά στην άμυνα οι Γκασπάρ και Κούτρης, ενώ ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τρία στόπερ. Τους Μεριά, Παπαδόπουλο και Σισέ. Στο κέντρο έπαιξαν Μπενζιά και Λοβέρα, ενώ μπροστά οι Χριστοδουλόπουλος, Ραντζέλοβιτς, με τον Γκερέρο μοναδικό σέντερ φορ.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 6′ με πληκτικό γκολ του Ρατζέλοβιτς μετά από λάθος της άμυνας της Καλαμάτας.

Η καλύτερη στιγμή για τη Μαύρη Θύελλα ήρθε όταν ο Ράκιτς στο 36′ έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αλέν.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 53′ με κοντινή προβολή του Χριστοδουλόπουλου.

Στο 68′ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Γκερέρο, ενώ στις καθυστερήσεις η Καλαμάτα έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ.

Η Μαύρη Θύελλα στάθηκε πολύ καλά στον αγώνα και σε καμία περίπτωση δεν θύμισε ομάδα που παλεύει για να μην υποβιβαστεί από τη Football League. Εμφάνιση -“ένεση” ηθικού- για τη συνέχεια…

Το φιλμ του αγώνα
6′ ΓΚΟΛ 0-1: Λάθος της άμυνας της Καλαμάτας, η μπάλα θα φτάσει στον Ραντζέλοβιτς ο οποίος με σουτ στην κίνηση θα κάνει το 0-1
16′ Αντεπίθεση για την Καλαμάτα με τον Στεργίδη, η μπάλα φτάνει στον Ράκιτς που δεν μπόρεσε να σκοράρει.
25′ Κεφαλιά του Ράκιτς από φάουλ του Νατσιόπουλου, μπλοκάρει ο Αλέν.
30′ Αδύναμο σουτ του Κούτρη από σέντρα του Γκασπάρ, μπλοκάρει ο Στεφανάκος.
33′ Σουτ του Κούτρη έξω από την περιοχή και αριστερά, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.
37′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Ράκιτς, όμως η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αλέν.
39′ Κεφαλιά του Γκερέρο μετά από φάουλ του Λοβέρα, ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου η μπάλα.
42′ Σουτ του Οσμάνατζιτς, στα σώματα η μπάλα.
43′ Σουτ από τον Γερέρο, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι η μπάλα.
44′ Σουτ από τον Στεργίδη, ψηλά πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
47′ Πρώτη φάση για την Καλαμάτα στο β΄ μέρος. Σουτ του Νατσιόπουλου θα διώξει με υπερένταση ο Αλέν.
52′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο Λοβέρα θα βγάλει ωραία μπαλιά στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος με προβολή από κοντά θα κάνει το 0-2.
68′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό μ τον Γκερέρο μετά από σέντρα του Κούτρη.
88′ Δυνατό σουτ από τον Γκερέρο, απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ ο Στεφανάκος.
92′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Κουιρουκίδη μετά από ωραία προσπάθεια του Στεργίδη, κόβει ο Μεριά.

Περισσότεροι 5000 φίλοι της Μαύρης Θύελλας αλλά και του Ολυμπιακού παρακολούθησαν το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας.

Διαιτητής ήταν ο κ. Κατσικογιάννης (Ηπείρου) με βοηθούς τους κ.κ. Μπαλτά (Αχαΐας), Στεφανή (Καρδίτσας), ενώ 4ος ο κ. Ζαμπάλας (Ηπείρου)

Κίτρινες: Κωνσταντινόπουλος (52′) / Μεριά (82′)
Γκολ: 6′ Ραντέλοβιτς, 53′ Χριστοδουλόπουλος.

Καλαμάτα (Β. Βούζας): Στεφανάκος, Τόλη, Χριστοφιλέας, Τριποτσέρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπάμπης, Οσμάνατζιτς (64′ Ζαχαρόπουλος), Νατσιόπουλος (73′ Αλεξόπουλος), Στεργίδης, Ηλιόπουλος, Ράκιτς (66′ Κουιρουκίδης).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Μεριά, Παπαδόπουλος (64′ Μάρκοβιτς), Σισέ, Κούτρης, Μπενζιά (80′ Μπέλιτς), Χριστοδουλόπουλος (73′ Ξενιτίδης), Λοβέρα, Ραντέλοβιτς, Γκερέρο.

Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos] Καλαμάτα – Ολυμπιακός 0-2: Σκόραραν οι Λάζαρ(οι) [photos]