Καλαμάτα

Καλαμάτα-Παναχαϊκή 1-1: Φιλικό στο α’ ημίχρονο, “αγγαρεία” στο β

Ισόπαλη (1-1) έληξε η φιλική αναμέρτηση της Καλαμάτας με την Παναχαϊκή στο Δημοτικό Στάδιο Παραλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο και παρ’ ότι οι δύο ομάδες -και κυρίως η Καλαμάτα-  παρατάχθηκαν χωρίς πολλούς από τους βασικούς, παίχτηκε ωραίο ποδόσφαιρο, σημειώθηκαν δύο γκολ, ενώ είχαν και οι δύο πλευρές ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμη ένα.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη έδειξε για ακόμη μία φορά τις επιθετικές αρετές της, ενώ αυτή του Σούλη Παπαδόπουλο εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, έκαναν την εμφάνισή τους τα “σημάδια” κόπωσης από την προετοιμασία και ο αγώνας -με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο- έμοιαζε περισσότερο με “αγγαρεία”.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κόκκορης, Μπόρχες, ενώ από τους φιλοξενούμενος ο τερματοφύλακας Κολοβούρης και ο Νίκολα Καράκλαιτς.

Τα γκολ σημείωσαν στο 14′ ο Καράκλαϊτς μετά από ατομική προσπάθεια και ο Κόκκορης στο 34′ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ!

Το φιλμ του αγώνα

7′ Οριζόντιο δοκάρι για την Παναχαϊκή με τον Καράκλαϊτς
14′ ΓΚΟΛ! Ατομική προσπάθεια και γκολ από τον Καράκλαϊτς με ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.
17′ Δυνατό σουτ από τον Μπόρχες έξω από την περιοχή.
29′ Ωραία προσπάθεια με τον Πολίτη, δεν προλαβαίνει την μπάλα ο Μπόρχες.
30′ Σουτ του Πολίτη, μπλοκάρει ο Κολοβούρης.

34′ ΓΚΟΛ! 1-1 με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Κόκκορη, στο “Γ” του Κολοβούρη!
43′ Ωραίο σουτ του Βασιλόγιαννη, μόλις άουτ.
53′ Σουτ του Κόκκορη, φοβερή απόκρουση από τον Κολοβούρη!
86′ Σουτ του Μαβινγκά, άουτ η μπάλα.
92′ Ωραία εκτέλεση φάουλ για την Παναχαϊκή, μπλοκάρει ο Μέντεζ.

Διαιτητής ήταν ο κ. Παπακωνσταντίνου, με βοηθούς τους κ.κ. Μπουρίκα, Νικολόπουλος. Μέτριοι και αυτοί  όλοι  τους.

ΚΑΛΑΜΆΤΑ: Λαδάς (58″ Μέντεζ), Μοζερ (63′ Μπακαγιόκο), Λουπάνο,  Γκροντανικ (75′ Toby Byron, υπό δοκιμή από Ερμή Μελιγούς), Κόκκορης (58″ Μπενίτεθ), Παπατόλιος (67′ Τριανταφυλλάκης), Άλβες (46′ Ρόβας), Πολίτης  (46′ Τάτος), Μπόρχες (75′ Ασαμόα), Βασιλόγιαννης (46′ Αρναρέλλης), Λούκατσιτς (46′ Πασάς).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης (63’ Θεοδωράκης), Στεργίδης (65’ Τοπάλ), Λιποράσε, Τσακμάκης, Ρουγκάλας, Τσιάρας, Κωνσταντακόπουλος, Κέρι (76’ Τριμμάτης), Ν. Καρακλάιτς (56’ Λινάρδος), Μπουρλάκης (68’ Π. Καρακλάιτς), Αλεξόπουλος (84’ Ζυγκερίδης).