Καλαμάτα

Καλαμάτα-Παναιτωλικός 2-2 (4-3 πεν.): Πρόκριση της Μαύρης Θύελλας με εμφάνιση για Super League

Με ήρωα τον Δημήτρη Ταΐρη, η Καλαμάτα, υπέταξε τον Παναιτωλικό στα πέναλτι και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Με μία πειστική εμφάνιση, επιπέδου Super League, και παρά την έλλειψη επίσημης αγωνιστικής δράσης, οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας ήταν καλύτεροι αυτών του Παναιτωλικού για 120 λεπτά αγώνα και κατάφεραν στα πέναλτι να πάρουν μία μεγάλη πρόκριση.

Το ματς ήταν “φωτιά” από την αρχή με τον Φλόρες να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους -κόντρα στη ροή του αγώνα- με εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το γκολ δεν επηρέασε την ομάδα της Καλαμάτας που μέσα σε τρία λεπτά (34′, 37′) ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με τον Ρόβα.

Ωστόσο, ο Φλόρες δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 78′ με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ταΐρη κι έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Παναιτωλικός εξακολουθούσε, όμως, να έχει προβλήματα στο κέντρο με τους παίκτες της Μαύρης Θύελλας να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας και στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι.

Εκεί, ο ήρωας Ταΐρης, με τις επεμβάσεις του, έστειλε τη Μαύρη Θύελλα στον επόμενο γύρο!

Το φιλμ του αγώνα
3′ Σέντρα του Ντουάρτε, ο Ταΐρης διώχνει προ του Πέδρο.
7′ Αναστάτωση στην περιοχή του Παναιτωλικού, οι αμυντικοί προλαβαίνουν να απομακρύνουν σε κόρνερ.
10′ Λάθος του Μπακαγιόκο και μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Ξενιτίδη!
17′ Ωραία ενέργεια από τους Πασά, Βασιλόγιαννη, Ρόβα, με τον Στεργιάκη να προλαβαίνει τον τελευταίο.
18′ Προβολή του Πασά, δεν θα βρει την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής!
29′ ΓΚΟΛ! Ο Φλόρες με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ανοίγει το σκορ για τον Παναιτωλικό.

34′ ΓΚΟΛ! Ο Ρόβας ισοφαρίζει με κεφαλιά για την Καλαμάτα, μετά από εκτέλεση φάουλ από πλεονεκτική θέση.

37′ ΓΚΟΛ Κακή έξοδος του Στεργιάκη με τον Ρόβα τα το εκμεταλλεύεται και να βάζει σε θέση οδηγού την Καλαμάτα.

60′ Συρτό σουτ από τον Νουάρτε, λίγο έξω η μπάλα.
78′ ΓΚΟΛ! Νέο φοβερό σουτ από τον Φλόρες που κάνει το 2-2, με τη βοήθεια του δοκαριού. Εκπληκτικό γκολ.

80′ Σουτ του Ρόβα, τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Λιάβας.
86′ Σουτ του Μπόρχες έξω από τη μεγάλη περιοχή, φοβερή επέμβαση Στεργιάκη σε κόρνερ.
97′ Σουτ του Αρναρέλη, σώζει την εστία του ο Στεργιάκης.
104′ Κεφαλιά από τον Πέδρο, εύκολα ο Ταΐρης
107′ Εκπληκτική απέκρουση του Ταΐρη σε σουτ του Μόρσεϊ.

4-3 Μπακαγιόκο

Κίτρινες: Lupano (21′), Άλβες (31′), Asigba (55′), Αναστόπουλος (75′), Μπακαγιόκο (89′)/ Ντουάρτε (64′), Πέδρο (120′)

Κακή -στο β’ ημίχρονο και στην παράταση- η διαιτησία του κ. ο Κωνσταντίνου Περράκη (Αθηνών), που είχε βοηθούς τους κ.κ. Κολλιάκο (Αθηνών), Παγουρτζή (Πειραιά).

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Asigba (72′ Καραγκούνης), Lupano, Bakayoko, Benitez (80′ Αρναρέλης), Παπατόλιος, Alves Matheus (68′ Αναστόπουλος), Ρόβας, Βασιλόγιαννης (80′ Μπόρχες), Πασάς
Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης (82′ Μπακάκης), Μαλής (150′ Κορνέλιους), Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας (69′ Σενγκέλια), Flores, Varone (58′ Μορσεϊ), Ξενιτίδης (58′ Κολοβός), Duarte (100′ Diaz), Pedro.