Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ρόδος 1-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (photos)

Η Καλαμάτα επικράτησε με 1-0 της Ρόδου στο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής στο Νότιο Όμιλο της Football League.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό ώστε η Μαύρη Θύελλα να σκοράρει και να επικρατήσει εύκολα  με 1-0 (24′ Μπουσμπίμπα), της Ρόδου.
Με τη νίκη της αυτή εύτασε τους 25 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του Νότιου Ομίλου της Football League.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΕ ΦΟΒΕΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΉ ΣΩΤΗΡΗ ΓΕΩΡΓΟΎΝΤΖΟΥ

Στο πρώτο ημίχρονο οι μελανόλευκοι “έβγαζαν φωτιές” παίζοντας ωραίο και γρήγορο ποδόσφαιρο, ενώ παράλληλα είχαν και την συντριπτική κατοχή της μπάλας.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, με τη Ρόδο να παίζει “κλεφτοπόλεμο” ψάχνοντας τη μία και μοναδική ευκαιρία που θα της έδινε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.
Ωστόσο η Καλαμάτα ήταν αυτή που ήταν πιο απειλητική και θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της, τόσο στο 78′ μετά από ωραίο σουτ του Μαρκόφσκι.

Δείτε ακόμη:

Καλαμάτα-Ρόδος 1-0 | HIGHLIGHTS

Η αποθέωση των παικτών της Καλαμάτας από τους φιλάθλους της (video)

Δηλώσεις Αναστόπουλου, Βελιντζέλου μετά το Καλαμάτα – Ρόδος 1-0 (video)

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Ρόδος λίγο έλειψε να σκοράρει στο 95′ με τον Δελαπόρτα μετά σέντρα και αναμπουμπούλα στη μικρή περιοχή του Ταΐρη.

Η Ρόδος έμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς και παιχνίδι λιγότερο, ενώ 3η ειναι η Καλλιθέα με 18 βαθμούς σε 10 παιχνίδια.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2′ Σουτ με το “καλημέρα” από τον Σουμπίνιο, άουτ η μπάλα.
4′ Σέντρα του Μαβινγκά, κεφαλιά από τον Ηλιόπουλο, εύκολα ο Πίτκας
24′ ΓΚΟΛ! Φοβερή μπαλιά στον κενό χώρο από τον Παυλίδη, ο Μπουσμπίμπα θα βγει στην πλάτη της άμυνας και με ιδανικό πλασέ θα κάνει το 1-0.
32′ Ο Τσίπρας βρήσκει με κάθετη πάσα τον Αρναρέλλη (βρισκόταν οριακά σε θέση οφσάιντ), το πλασέ του τελευταίαου αποκρούει αρχικά ο Ταΐρης και στη συνέχεια “γλήφει” το αριστερό δοκάρι της εστίας το υψηλόσωμου πορτιέρο της Μαύρης Θύελλας.
44′ Σουτ του Παπατόλιου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πίτκα.
78′ Σουτ από τον Μαρκόφσκι, λίγο έξω η μπάλα.
80′ Ο Χιούσι θα κόψει σωτήρια για την ομάδα του το Μαρκόφσκι, πριν αυτός πλασάρει τον Πίτκα.
90+5′ Η Ρόδος έφτασε κοντά στο γκολ με τον Δελαπόρτα μετά από σύγχυση στην περιοχή του Ταΐρη.

Διαιτητής της αναμέτρησης στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας ήταν ο κ. Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας) με βοηθούς τους κ.κ. Δημήτρη Βεργέτη (Αργολίδα και Μιχαήλ Κακαφώνη (Αχαΐας). έρεση καλοί σε γενικές γραμμές όλοι τους, με εξαίρεση τον Αρκά διαιτητή που ενώ έδειξε  4 λεπτά καθυστέρηση τελικά κράτησε 7 (!!!), με αποτέλεσμα παραλίγο να το πληρώσει ακριβά η Καλαμάτα στο φινάλε.

Κίτρινες: Μαβινγκά (14′), Αλεξόπουλος (87′) / Καψάλης (87′)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (53′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Παπατόλιος, Σουμπίνιο (57′ Νατσιόπουλος), Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα (72′ λ.τρ. Γκαλίτσιος), Ηλιόπουλος (57′ Αλεξόπουλος).
Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (69′ Νικολόπουλος), Πεχλιβανόπουλος, Καραγεώργης (58′ λ.τρ. Δελαπόρτας), Καψάλης, Μπαξεβάνος, Σουλάι (46′ Χιούσι), Τσίπρας, Βουργουντζής (46′ Βουργουντζής), Μαρτσάκης (83′ Μακρής), Αρναρέλλης.

Η Μαύρη Θύελλα

Η Ρόδος

Νίκος Αναστόπουλος

Κώστας Βελιτζέλος

Καλαμάτα – Ρόδος 1-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (photos) Καλαμάτα – Ρόδος 1-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (photos) Καλαμάτα – Ρόδος 1-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (photos) Καλαμάτα – Ρόδος 1-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (photos) Καλαμάτα – Ρόδος 1-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (photos) Καλαμάτα – Ρόδος 1-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (photos)