Καλλιθέα-ΑΕΚ Β 1-0: Πρώτη ήττα για την Ένωση (+video)

Καλλιθέα-ΑΕΚ Β 1-0: Πρώτη ήττα για την Ένωση (photos+video)

Η Καλλιθέα υποχρέωσε την ΑΕΚ Β στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.
Καλύτερη ήταν η Καλλιθέα απέναντι στην ΑΕΚ Β και πήρε τη νίκη με 1-0. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Κωστίκας στο 79’, ενώ είχαν και δυο δοκάρια, με τους Νάτση στο 34’ και Κύργια στο 47’. Η εμπειρία της Καλλιθέας νίκησε τον ενθουσιασμό των «κιτρινόμαυρων», σε ένα ματς που είχε καλό ρυθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Καλλιθέα ήταν πιο απειλητική, με την ΑΕΚ Β να μη βρίσκει τρόπο να γίνει επικίνδυνη. Φάσεις πολλές δεν είχε το παιχνίδι, αλλά στο 34’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, αλλά το σουτ του Νάτση σταμάτησε στο δοκάρι.
Με δοκάρι ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος για την Καλλιθέα, καθώς στο 47’ ο Κύργιας το σημάδεψε με κεφαλιά. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Μαρουκάκη πέρασε άουτ. Η ΑΕΚ Β ανέβασε στροφές στη συνέχεια και στο 58’ ο Μουστακόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 75’ η προβολή του Κοσίδη δεν βρήκε στόχο, αλλά στο 79’ η Καλλιθέα βρήκε το γκολ με τον Κωστίκα.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να γίνει επικίνδυνη στη συνέχεια, αν και είχε την κατοχή της μπάλας και υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα.

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Βοσνιάδης, Κοντοχρήστος (62’ Βασιλούδης), Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας (77’ Χατζηδίμπας), Ρέντζας, Τσιντώνης (77’ Κωστίκας), Μπουλούλης, Νάτσης, Μουνιέ, Μαρουκάκης (71’ Κονέ).

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Αρβανίτης (46’ Ρουκουνάκης), Κορνέζος, Γιαννούτσος, Ραντόνια (60’ Παρράς), Γερολέμου (60’ Αμούρ), Μουστακόπουλος, Μπούσης (73’ Κάτσικας), Ε. Χριστόπουλος, Γιούσης (73’ Γκαρσία Τζ.), Κοσίδης.