Καλλιθέα – Επισκοπή 2-0: Υψηλές πτήσεις γηπεδούχων στο “Ελ Πάσο”! (+pics)

Οι δύο ομάδες σήμερα στο Ελ Πάσο, λίγο πριν την σέντρα

Η Καλλιθέα υποδέχθηκε την Επισκοπή στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Football League με τις δύο ομάδες να θέλουν να παραμείνουν στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και την νίκησε εύκολα σχετικά με 2-0.

Η ομάδα της Καλλιθέας με τον γνωστό της σχηματισμό  3-5-2 βρήκε απέναντί της την σκληροτράχηλη ομάδα της Επισκοπής, η οποία παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-2-3-1.

• Της Ευαγγελίας Άγα

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να υπάρχει κάποια μεγάλη φάση και υπερίσχυσαν η δύναμη και οι μονομαχίες. -Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Γιαννιώτη στο 7ο λεπτό -. Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα επέβαλε τον ρυθμό της και δεν άργησε να προηγηθεί έπειτα από την προσπάθεια του Παπαγγελή από την αριστερή πλευρά, ο οποίος πάσαρε στον Μαρουκάκη με τον τελευταίο να βγάζει μόνο του τον Καββαδία που σκόραρε σε κενή εστία.

Τιμωρημένος ο Βέλιτς, είδε τον αγώνα σήμερα από την εξέδρα

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι ποδοσφαιριστές της φιλοξενούμενης ομάδας έδειχναν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους και να μην έχουν καθαρό μυαλό στις επιλογές τους. Την νίκη της Καλλιθέας σφράγισε ο Σταύρου με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 81ο λεπτό. Γενικά, ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Καλλιθέα να αποδεικνύει την ανωτερότητά της εντός γηπέδου.

Διαμαρτυρίες κατά της διαιτησίας, ωστόσο, υπήρχαν από την μεριά της φιλοξενούμενης ομάδας χωρίς βέβαια να υποπέσει κάτι στην αντίληψή μας.

Διαιτητής: Τζαμουτζαντώνης (Χίου)
Βοηθοί: Παγουράς, Δελής (Βοιωτίας)
4ος: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Παρατηρητής: Μοιραδωράκης (Πειραιά).

Καλλιθέα (Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Χοτζάλι (65’ Σταύρου), Καλύβας, Μουσταφίδης (86’ Παντελίδης), Κρητικός, Καντέ, Τσιντώνης, Μαρουκάκης (65’ Καραγιάννης), Ενγκουέμ (51’ Καββαδίας), Στούπης (86’ Βασιλειάδης), Παπαγγελής.

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Δήμιζας, Ανδρικόπουλος, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (73’ Γεωργούσης), Λίμα, Ρότσα, Τσιριγώτης, Γιαννιώτης (7’ λ.τ. Χρουσιέλ (68’ Κουτάντος)), Τσόφλιος (46’ Βαρουχάκης) .

Υ.Γ.: Θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά τον πρόεδρο της Καλλιθέας, κύριο Παπαδόπουλο Σπύρο, για την άψογη κυκλαδίτικη φιλοξενία του στο ‘‘Ελ Πάσο”.