Σπάρτη

Καλώς τα παιδιά, καλώς τα… 0-4 σε Σπάρτη!

Με πρωταγωνιστή τον Έλληνα επιθετικό ο Καραϊσκάκης πήρε τη νίκη μέσα στην Σπάρτη.

Με χατ τρικ του Τζιώρα και το γκολ του Χούσου (72′) οι Αρτινοί πέρασαν εύκολα από τη Λακωνία και απομακρύνθηκαν για τα καλά από τη ζώνη κινδύνου και βρίσκονται κοντά στην παραμονή τους στην κατηγορία.

Από την άλλη, όλα δείχνουν πως η Σπάρτη θα αποχαιρετήσει την κατηγορία μετά και από αυτή την ήττα.

Το ματς:

Καλύτερος ο Καραϊσκάκης στα πρώτα λεπτά στη Λακωνία, με τους Αρτινούς να φτάνουν στο γκολ στο 22′ με τον Τζιώρα. Ο… συνήθης ύποπτος των φιλοξενουμένων έκανε το 1-0 μέσα στην Σπάρτη, η οποία δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στην πίεση των αντιπάλων της στην αρχή του παιχνιδιού. Οι Λάκωνες προσπαθούναν να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς να απειλούν πέρα μιας περίπτωση, όταν και το μακρινό σουτ του Τουρέ έφυγε λίγο έξω.

Με γκολ για τον Καραϊσκάκη ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Τζιώρα στο 47′ να εκμεταλλεύεται την κάθετη του Ψιανού και με πλασέ να κάνει το 2-0. Τρία λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης πέτυχε χατ τρικ, για το 3-0 των Αρτινών, καθαρίζοντας παράλληλα την υπόθεση νίκη. Στο 72′ ο Χούσος πέτυχε και το 4-0 για την ομάδα του, δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στο «διπλό» τους.

Σκόρερ: 22′, 47′, 50′ Τζιώρας, 72′ Χούσος

ΣΠΑΡΤΗ (Βάλης): Σφέτσος, Τσίμαν, Φραγκούλης, Καλούσης, Ντούσκας, Ζαχαριουδάκης, Νάτσης, Ρόμο, Τουρέ, Δαδάκος, Καινούργιος.
ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Χαραλαμπίδης): Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Χρούσιελ, Παντίδος, Ροντρίγκεζ, Μασούρας, Ψιάνος (59΄ Καραγιαννίδης), Χούσος, Κάκκο (66΄ Μπαρτσένα), Τζιώρας (70΄ Μπαλντέ).