Σπάρτη

Καλώς τα παιδιά, καλώς τα… 3-0 (και) σήμερα στην Πάτρα!

Με τον Ίσρα Κολ και τον Αντόν Καρατσανάκοφ να κλέβουν την παράσταση, η Παναχαϊκή επικράτησε 3-0 της Σπάρτης στον πρώτο «χορταστικό» αγώνα των «κοκκινόμαυρων» παρουσία φιλάθλων της, που έφτασαν τους 450 περίπου.

Στο 16ο λεπτό ο Κυνηγόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον Κλέτον που τον ανέτρεψε λίγο πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτα, μετά από κάθετη του Αργεντίνου, Κολ. Ο Καρατσανάκοφ ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα» ανοίγοντας το σκορ.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Αργεντίνο Κολ που δημιούργησε πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Μωραΐτης δεν εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες κάθετες του Αργεντίνου, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση.

Στο 35ο λεπτό ο Φραγκούλης θα ανατρέψει τον Πολίμο. Ο Καρατσανάκοφ στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κλέιτον για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Σπάρτη έγινε πιο απειλητική χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 49΄ και στο 54΄ με τον Ντος Ρέις (στην πρώτη) χρειάστηκε η επέμβαση του Καπούταγλη.

Στο 63ο λεπτό ο Καψάσκης έβαλε δύσκολα μετά από λάθος του Κοτσώνη, αλλά η λόμπα που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 78ο λεπτό ο Χρήστος Ελευθεριάδης με σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-0.

Η Παναχαϊκή έχασε καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ στο φινάλε με τους Αντωνακόπουλο,Ελευθεριάδη και Λουμπαρδέα.

Τραυματίες αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο οι Κώστας Πλέγας, Γιάννης Σωτηράκος και Ηλίας Πολίμος. Ντεμπούτο για τους νεαρούς Αυλωνίτη, Βασάρα που προέρχονται από την ομάδα Νέων.

Παναχαϊκή (Σ. Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταματόπουλος, Σωτηράκος, Τσελεπίδης, Σταυρόπουλος, Πλέγας, Κολ, Καρατσανάκοφ, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Ελευθεριάδης, Κοτσώνης, Κολοβούρης, Μαυριάς, Πατάπης, Αυλωνίτης, Πολυχρόνης, Αντωνακόπουλος, Βασάρας.

Σπάρτη (Κ.Βαζέχα): Κλέτον, Κοζάκης, Φραγκούλης, Καστριτσέας, Καλούσης, Καρβουνίδης, Παυλής, Ντος Ρέις, Ρασιάς Καψάσκης, Σαραντόπουλος. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Ντα Μότα, Ξαδιάρης, Αρώνης, Ντούσκας και Οδεμισιώτης. .