«Κάλπασε» για παραμονή η ΑΕΛ! (+video)

Την 3η της νίκη στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας ματς πέτυχε η ΑΕΛ, που επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου με γκολ του Στίφλερ. Τεράστιο βήμα παραμονής για τους «βυσσινί» που προσπέρασαν τον Παναιτωλικό.

Τεράστιο βήμα παραμονής πραγματοποίησε η ΑΕΛ, η οποία το Σάββατο (10/4) επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου. «Χρυσός» σκόρερ για τους φιλοξενούμενους -σε μια φάση που ελέγχεται για οφσάιντ- ήταν ο Στίφλερ στο 41′.

Με αυτό το «τρίποντο» -3ο στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους και πρώτο στην ιστορία τους στην έδρα του Ατρομήτου- οι «βυσσινί» προσπέρασαν τον Παναιτωλικό (21β.), όντας στην προτελευταία θέση με 23 βαθμούς και στο -1 από τον ΟΦΗ.

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε τον Ατρόμητο με σύστημα 4-3-3 και τον Μανδά στην εστία. Στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά άρχισαν οι Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης και Γκαλβάο. Στον ρόλο του «6αριού» ξεκίνησε ο Σάλομον, ο οποίος είχε μπροστά του τους Νάτσο και Ούμπιδες. Την τριάδα της επίθεσης αποτελούσαν οι Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος και Ενσικουλού.

Να σημειωθεί ότι ο τελευταίος αισθάνθηκε ένα τράβηγμα και παραχώρησε τη θέση του στον Αγκάγιεφ στο 37′, ενώ αναγκαστική αλλαγή στο 71′ έγινε και ο Μανδάς, ο οποίος φαίνεται να τραυματίστηκε σοβαρά.

Από την άλλη, ο Τζιανλούκα Φέστα επέλεξε 4-2-3-1 με τον Νάγκι κάτω από τα δοκάρια. Δεξί μπακ ήταν ο Μπέρτος, αριστερό ο Γιακιμόβσκι με τους Τσόσιτς και Μαξιμένκο στο κέντρο της άμυνας. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Στίφλερ και Κομομπίνο, ενώ οι Γλυνός, Ακούνια και Μπεν-Χατίρα (από δεξιά προς τα αριστερά) κινούνταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Ντουρμισάι. Σοβαρός τραυματισμός και για τον Γκράουρ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 88′.

Το ματς:

O ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ κακός στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να αναπτυχθούν κυρίως από τα δεξιά. Το ίδιο επιχειρούσαν (σε πολύ μικρότερο βαθμό) και οι φιλοξενούμενοι με τους Μπέρτο και Γλυνό. Η πλειονότητα των ευκαιριών αφορούσε τον Ατρόμητο, ο οποίος απείλησε με τα σουτ των Νάτσου (15′), Σάλομον (21′) και Γκάλο (38′). Με την μοναδική -πολύ καλή- στιγμή της ΑΕΛ να αποτελεί το σουτ του Ακούνια από τη γωνία της μεγάλης περιοχής στο 20′.

Πάντως, εκείνοι που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, εν μέρει και κόντρα στη ροή του αγώνα, ήταν οι «βυσσινί» στο 41′. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόβσκι, ο Ντουρμισάι έπιασε την κεφαλιά, ο Μανδάς απέκρουσε, με τον Στίφλερ να παίρνει το «ριμπάουντ» και να στέλνει την μπάλα με κοντινή προβολή στα δίχτυα. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει άμεσα. Όμως, στη διπλή ευκαιρία του στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανούσος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, για να περάσει άουτ και το σουτ του Μανούσου σε δεύτερο χρόνο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη διπλή ευκαιρία του Μανούσου στο 52′ (σπουδαία επέμβαση του Νάγκι στο πρώτο σουτ του Έλληνα επιθετικού). Εν συνεχεία, οι Περιστεριώτες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν, χωρίς όμως να το κάνουν ορθολογικά και μην έχοντας κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι φόρτωσαν την επίθεσή τους, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή (λόγω του τραυματισμού του Γκράουρ στις καθυστερήσεις), ωστόσο το 0-1 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς (71′ Θεοδωράκης), Γκάλο, Μαυρομμάτης, Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιδες, Νάτσος (58′ Μουνίθ), Ενσικουλού (37′ Αγκάγιεφ), Χριστοδουλόπουλος (71′ Μάτιτς), Μανούσος.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος, Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόβσκι (64′ Ηλιάδης), Στίφλερ, Κολομπίνο, Γλυνός (64′ Νικολιάς), Ακούνια (88′ Γράουρ), Μπεν-Χατίρα (75′ Ζίζιτς), Ντουρμισάι (88′ Μιλοσάβλιεβιτς).