Καλαμάτα

Καλύτερα τα Χανιά, μπορούσαν την νίκη (1-1) στην Καλαμάτα…

Η Μαύρη Θύελλα και τα Χανιά έμειναν στο ισόπαλο 1-1 πριν λίγο στην Παραλία, ένα σκορ που αδικεί σίγουρα τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως από το 61’αγωνίζονταν με παίκτη περισσότερο λόγω της αποβολής του Μοσέρ, ενός ακόμη παίκτη της Καλαμάτας που αποβάλλεται, όπως έγινε και με τον Τάτο στην Πάτρ την Τετάρτη κόντρα στην Παναχαϊκή.

Παρά την αποβολή λοιπόν στο 61ο λεπτό του Μόζερ η οποία άφησε την Καλαμάτα με 10 παίκτες, όπως και προαναφέραμε, τα Χανιά δεν μπόρεσαν να βρουν το δεύτερο γκολ και να πανηγυρίσουν ένα εκτός έδρας τρίποντο απέναντι σε μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες αυτή την περίοδο στην Super League 2, όπως έδειχνε τουλάχιστον μέχρι σήμερα πως ήταν η Καλαμάτα…

Στην ισοπαλία έμειναν έτσι Καλαμάτα και Χανιά (1-1), με τις δύο ομάδες να χάνουν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Έτσι, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 6η θέση με 30 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τους Κρητικούς.

Η Καλαμάτα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο χρόνο των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με δράστη τον Ρόβα, ωστόσο παρά το αρνητικό αυτό γεγονός τα Χανιά κατάφεραν να επιστρέψουν με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο μετά από προσωπική ενέργεια του Γιώργου Μάναλη στο 51’.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 61’, ο διαιτητής Αλάμπεης απέβαλε – μάλλον αυστηρά νομίζουμε και εδώ –  με δεύτερη (!) κίτρινη κάρτα τον Μόζερ, όμως στο χρόνο που ακολούθησε τα Χανιά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ, έχοντας την πιο κλασική με πρωταγωνιστή τον Τσέλιο, αποσπώντας την εκτός έδρας ισοπαλία.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6’ Σουτ από τον Μανουσάκη φεύγει άουτ
23′ Σουτ από τον Βασιλόγιαννη εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ
31′ Σουτ του Καραγκούνη από το ύψος της περιοχής δίπλα από το δοκάρι του Καλογεράκη
45+1’ (1-0) Γκολ για την Καλαμάτα με τον Ρόβα. Ο Καλογεράκης απέκρουσε ασθενώς την κεφαλιά του Παπατόλιου και από κοντά ο Ρόβας άνοιξε το σκορ
51’ (1-1) Γκολ για τα Χανιά με τον Γιώργο Μάναλη. Ο επιθετικός της ομάδας μας κέρδισε την κόντρα με τον Μπαξεβάνο και με δεξί σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταΐρη “γράφοντας” το 1-1.
62′ Αποβολή για την Καλαμάτα. Δεύτερη κίτρινη στον Μοζέρ για φάουλ στον Τσέλιο.
67’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Σέντρα του Ρότσα με αποδέκτη τον Τσέλιο ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ.
83′ Νέα ευκαιρία με τον Τσέλιο ο οποίος βρήκε το χώρο μέσα στην περιοχή για το σουτ, αλλά το πλασέ του κόντραρε στον Μπαξεβάνο και κατέληξε κόρνερ.